Ministras Pirmininkas Gediminas Kirkilas šiandien susitiko su darbo grupės, rengusios partijų susitarimo dėl mokslo ir studijų sistemos pertvarkos projektą, nariais. Jeigu projektui pritars politinės partijos, tuomet, remiantis šiuo susitarimu, bus vykdoma aukštojo mokslo reforma.
Susitarimo projekte pabrėžiama, kad sklandžiai veikianti, efektyvi ir konkurencinga mokslo ir studijų sistema yra esminė Lietuvos visuomenės ir ūkio klestėjimo, kiekvieno jos piliečio visaverčio gyvenimo sąlyga. Kad būtų užtikrintos geros kokybės studijos aukštosiose mokyklose, o moksliniai tyrimai atitiktų visuomenės ir ūkio reikmes, ir Lietuvos aukštosios mokyklos galėtų konkuruoti su geriausiomis Europos ir pasaulio aukštosiomis mokyklomis, būtina nedelsiant atlikti ryžtingą mokslo ir studijų sistemos pertvarką.
Siūlomame susitarimo projekte teigiama, kad studijų finansavimas susideda iš valstybės kompensuojamos dalies, asmeninio studento įnašo ir kitų šaltinių. Aukštosios mokyklos pačios nustato studentų skaičių ir studijų kainą. Valstybės kompensuojamą studijų finansavimo dalį (studento krepšelį) studentas gali neštis į bet kurią jį priimančią Lietuvos aukštąją mokyklą. Valstybė nustato studentų krepšelių skaičių ir jų dydį.
Studijų socialiniam prieinamumui ir konstitucinei šalies gyventojų teisei į aukštąjį išsilavinimą užtikrinti sukuriama efektyvi paskolų sistema, dengianti studijų išlaidas. Gerai besimokantiems studentams valstybės kompensuojama studijų finansavimo dalis apima asmeninį studento įnašą.
Projekte siūloma aukštosioms mokykloms garantuoti autonomiją, o aukštosios mokyklos, savo ruožtu, prisiima atsakomybę už mokslo ir studijų kokybę. Akademinės etikos ir procedūrų kontrolei užtikrinti veikia Akademinės etikos ir procedūrų ombudsmenas.
Mokslo veikla finansuojama įgyvendinant mokslo programas ir mokslo projektus konkursiniu principu. Valstybės biudžete mokslo ir studijų finansavimui skiriama nacionalinio biudžeto dalis didinama, per 5 metus pasiekiant ES vidurkį.
Valstybinio mokslo finansavimo ir mokslinės veiklos vertinimo funkcijos perduodamos dviems – Gamtos mokslų ir technologijų bei Humanistikos ir socialinių mokslų - taryboms, turinčioms bendrą administracinę struktūrą.
Valstybė, siekdama, kad didėtų mokslinių tyrimų kokybė, mokslo ir inovacijų efektyvumas bei tarptautinis konkurencingumas, sukuria sąlygas bei paskatas valstybinio ir privataus sektoriaus bendradarbiavimui, remia jungtinių mokslo, studijų ir verslo centrų kūrimąsi.
Darbo grupė, kuriai vadovavo Vytauto Didžiojo universiteto Išeivijos studijų centro vadovas, profesorius Egidijus Aleksandravičius, įteikė parengtą politinių partijų susitarimo dėl mokslo ir studijų sistemos pertvarkos projektą Ministrui Pirmininkui. Projektą taip pat gaus ir politinės partijos, kurios svarstys, teiks savo pasiūlymus. Ir, pasak Premjero, bus surastas visoms priimtinas variantas, kuris ir bus pasirašytas.