Jau nuo kitų metų klaipėdiečiai galės aiškiau suprasti, kas vyksta miesto valdžioje, laiku reaguoti į jiems rūpimus klausimus ir savo poziciją politikams išdėstyti gerokai anksčiau nei dabar.
Įgyvendinant pakeistą Vietos savivaldos įstatymą, baigiami ruošti įvairūs uostamiesčio savivaldybės Tarybos veiklos reglamento pakeitimai, kurių svarbiausias – „gyvas“ sprendimo projektų pateikimas viešojoje erdvėje.
Pagal dabar galiojančią tvarką, apie politikų ketinimus buvo galima sužinoti tik prieš pat Tarybos posėdį. Ir tai ši medžiaga prieinama gana siauram visuomenės ratui, nes ne visi žino, kur jos ieškoti.
Tarybos sekretoriate ruošiami pakeitimai, kuriuos turės tvirtinti miesto politikai.
Vos gimus sprendimo projektui savivaldybės administracijoje ar politikų kompiuteriuose, dokumentą vizavus atitinkamiems specialistams ir šiam nukeliavus į sekretoriatą bei pas merą, sprendimo projektas iškart atsidurtų Klaipėdos miesto savivaldybės tinklalapyje.
Tad, pavyzdžiui, apie ketinimus ką nors pakeisti miesto gyvenime žmonės sužinotų pačioje pradinėje sprendimo ruošimo stadijoje ir miestiečiai savo poziciją galėtų pareikšti ne pavėluotai, kai dokumentas jau guli ant Tarybos narių stalų posėdžio metu, o tik pradėjus idėją svarstyti. Žmonės žinotų, kokie komitetai ir kada svarsto naują tvarką, turėtų daugiau informacijos.
Pagal įstatymą, tokia tvarka turėtų būti priimta jau šį gruodį ir pradėta įgyvendinti nuo sausio 1-osios, tačiau realiai taip neįvyks.
Pirmiausiai nepavyks sutvarkyti techninės bazės, nes Klaipėdos miesto interneto portalas jau senokai vadinamas kone viduramžių laikų kūriniu: nors mėnesių mėnesiais suokiama, kad pinigų yra arba bus skirta padoriam tinklalapiui sukurti, kalbos lieka kalbomis. Klaipėdos politikai kone vienbalsiai teigia, kad jiems jau yra gėda dėl tokio atsainumo ir nenoro įgyvendinti skambiai deklaruojamą informacinės visuomenės plėtros strategiją realybėje.
Reikia lentelių
Pagal naują Tarybos veiklos reglamento projektą, tvarka vadinamojoje Klaipėdiečių tribūnoje nesikeis: iš anksto užsiregistravusieji prieš posėdį ir toliau turės 5 minutes savo pozicijai išreikšti.
Nors pagal reglamentą pasisakančiųjų tribūnoje kiekis nėra ribojamas, realiai jų gali būti iki 6, jei visi kalbės po 5 minutes, nes Taryba vėliausiai darbą turi pradėti 9.30 val.
Tačiau norintieji pasisakyti per Tarybos posėdį svarstant kokį nors sprendimo projektą paprastai to padaryti nebegalėtų: interesantams tektų užsiregistruoti ne anksčiau kaip prieš 24 valandas iki posėdžio. Iki šiol žodis neretai būdavo suteikiamas tiems, kurie užsiregistruodavo ir prieš pat posėdžio pradžią.
Dar viena siūloma naujovė: ženklinti Tarybos posėdžių salėje vietas. Specialiais užrašais būtų pažymėta, kur sėdi Tarybos nariai, savivaldybės administracijos darbuotojai, interesantai, žurnalistai.
Dabar posėdžių salėje vyksta chaosas: pavyzdžiui, per vieną posėdį Tarybos nario Naglio Puteikio vietoje kuo ramiausiai sėdėjo jo partinis kolega, naujai iškeptas Seimo narys Evaldas Jurkevičius.
Kadangi posėdžių salė palyginti maža, neretai net savivaldybės administracijos specialistai priversti stovėti, nes jų vietas būna užėmę įvairiausi interesantai. Dažnai kai kurie politikai iš Tarybos posėdžio padaro tikrą šou ar cirką, kai sukviečia visą būrį piktų, šūkaujančių nepatenkintų piliečių.
Duos priesaiką
Dalis pakoreguoto Vietos savivaldos įstatymo nuostatų įsigalios tik po kitų savivaldos rinkimų.
Viena jų - naujieji Tarybos, kaip ir Seimo, nariai privalės duoti priesaiką. Priešingu atveju jie neteks mandato.
Priesaika bus duodama padėjus ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos, ją priims apygardos rinkimų komisijos pirmininkas. Bus galima rinktis, ar baigti priesaiką žodžiais „Ir tepadeda man Dievas“, ar be jų.
Priesaikos tekstas - paprastesnis nei Seimo nariams: žodžiais įsipareigojama sąžiningai atlikti Tarybos nario darbą, laikytis Konstitucijos ir įstatymų, susilaikyti nuo veiksmų, kurie pažeistų rinkėjų interesus.
Mero patarėjais, padėjėjais ir sekretoriais nebegalės būti išrinktieji Tarybos nariai, kaip yra dabar. Jie turės rinktis: arba mandatas, arba politinio pasitikėjimo postas.
Denisas Nikitenka