„Kaip jums atrodo, kas yra degalinė? Kolonėlė, kur prisipilate kuro, ar ir šalia esanti parduotuvė?“
Klausimas visai ne kvailas, matant, kiek svaigalus siūlančių parduotuvių įsikūrusios vos keli metrai nuo degalinių.
„Apie 70 proc. šalia degalinių yra ne tik degalinių parduotuvės, bet ir kitos parduotuvės, kurios prekiauja alkoholiu“,- teigia Naftos produktų prekybos įmonių asoc. Vadovė Daiva Joškienė.
Maža to, kai kur parduotuvės įsikūrusios buvusiose degalinių patalpose. Vienas didžiųjų degalinių tinklų jau seniai pardavęs savo patalpas, o ten įsikūrusios kitos parduotuvės sėkmingai ir toliau prekiauja alkoholiu. Nors degalinėms tai jau du mėnesius draudžiama.
„Neturi savo parduotuvės, bet yra kito operatoriaus parduotuvė. Ir tada alkoholiu prekiauti galima. O koncepcija labai panaši, tiesiog savininkas yra kitas“, - sako Daiva Joškienė.
Pasirodo, Lietuvoje iki šiol niekas nežino, kas pagal apibrėžimą yra degalinė. Dabar manoma, kad šalia esančios parduotuvės ir plovyklos į sąvoką nepatenka. Asociacija tai išsiaiškinti paprašė Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentą. Atsakymo dar laukiama, o degalinės ir toliau skundžiasi diskriminacija. O ir būdų apeiti įstatymą yra.
Prekiauti alkoholiu degalinėse uždraudė Seimas, motyvuodamas, kad dėl to bus mažiau geriančiųjų. Pasirodo, seimūnams iš karto buvo aišku, kad svaigalais ir toliau bus prekiaujama visai šalia.
Savo kaltės nei valdantieji, nei opozicija nemato. Strėles jie laido į Vyriausybę, kuri vis dar svarsto, ką daryti, nors įstatymas jau priimtas.
Degalinių asociacijos reikalauja vienodų sąlygų visiems prekybininkams – ar svaigalai parduodami 10 metrų nuo degalinės, ar 30.
Kol kas nėra tyrimų, ar uždraudus alkoholį degalinėse, sumažėjo jo vartojimas. Lietuvoje degalinių yra apie 600.