Kodėl orai taip kinta, paaiškino klimatologas Arūnas Bukantis TV3 žinių „Dienos komentare“.
Vakar ne vienas išsižiojo ryte prabudęs, kai priėjo prie lango ir pamatė viską baltuojant. Tai kiek tikėtina, kad tokie orai dar gali būti šiomis artimiausiomis dienomis?
Tokie šalti orai su sniegu ir šlapdriba, gausiais krituliais buvo susiję su ciklonu, kuris slinko iš pietų. Jo šiaurinėje dalyje kaip tik atsidūrė Lietuva ir gerokai dribtelėjo kritulių. Kai kur net iškrito visa mėnesio norma, kitur du trečdaliai.
Galima sakyti, kad bent jau drėgmės turime užtektinai, o tokių lietingų orų dar reikia tikėtis šią savaitę, kadangi iš vakarų artinasi dar vienas ciklonas, kuris Lietuvą turėtų pasiekti ketvirtadienį. Gegužės mėnesio pradžia tikrai yra ir vėsoka, ir šlapia netgi.
O tie krituliai – tai bus lietus ar gali būti ir sniego? Nes vakar matėme, kad kai kur ir rimtus sniego senius nulipdė žmonės.
Pagal naujausius duomenis šie krituliai turėtų būti daugiausiai lietaus pavidalo, kurie dar pasitaikys Lietuvoje šią savaitę. Tačiau iki pat sekmadienio neišvengsime ir šalnų, numatomos ir vėsios naktys.
Tai kada gi ateis tas pavasaris? Jau laukiame, balandis baigėsi, gegužė įsivažiuoja, o jo dar nematyti.
Balandis tokių siurprizų pateikė, kadangi trečio dešimtadienio vidutinė temperatūra buvo netgi 3 laipsniais žemesnė nei antro dešimtadienio. Susidarė toks įspūdis, kad pavasaris kažkur pabėgo.
Dabar jau yra numatoma temperatūra artima daugiametei ir šios savaitės antroje pusėje, o kitą savaitę – netgi stipresnis ciklonas Rytų Europoje. Turėtų būti ir mažiau kritulių, ir saulėti šilti orai nuo kitos savaitės pradžios, nuo sekmadienio jau bus šiltesnių orų įžanga.
Pirmadienį kai kurios orų prognozės rodo 18 ar net 20 laipsnių šilumos. Jei ateis ta 20 laipsnių šiluma, tai bus vienos dienos atšilimas ar tai ilgalaikis atšilimas?
Šitas atšilimas, kuris prasidės sekmadienį, turėtų tęstis visą savaitę. Nebus tai nei trumpalaikis, nei labai ilgalaikis, bet kokias 7–8 dienas pagal dabartinius duomenis turėtų tęstis tokia ciklonų orų kontroliuojama būklė virš Lietuvos.
Sprendžiant pagal temperatūrą visi pavasario reiškiniai turėtų pavyti grafiką. Kadangi pavasaris dabar vėluoja, temperatūros perėjimas per 10 laipsnių turėtų greitai įvykti. Žydėjimas taip pat turėtų sparčiau prasidėti. Galima sakyti, kad jau įžengsime į tikro pavasario stadiją.
Sakote, kad žydėjimas turėtų prasidėti, o kaip yra su šalnomis? Ar nebus taip, kad šiek tiek atšils, augalai ir medžiai pradės žydėti, o tada šalnos?
Deja, Lietuvos klimatas yra toks, kuriame galima tikėtis visko. Ypač pavasarinės šalnos pridaro daug bėdos, nes jų pabaiga, pavyzdžiui, pietryčių Lietuvoje yra tik trečiame dešimtadienyje. Dažniausiai tai būna, ne tik kad per sodų žydėjimą, bet ir po jo.
Vakarų ir pietvakarių Lietuvoje šalnų pabaigos vidutinė data yra pirmasis dešimtadienis. Tai šiuo požiūriu, jei šalnų daugiau nebebūtų, turėtų jos baigtis visam laikui šiais metais.
Tai kada jau žmonėms saugu sodinti bulves, kurias sodindavo gegužės pradžioje? Taip pat ar gėles jau galima sodinti balkonuose ir darželiuose, ar dar palaukti?
Iki sekmadienio dar siūlyčiau palaukti. Geriausias rodiklis, kada galima pradėti lauko darbus, sodinti šiltamėges augalų grupes, būtų ievos sužydėjimas. Tai toks ženklas, kuris parodo, kad dirvožemio temperatūra jau yra sušilusi daugiau kaip iki 10 laipsnių ir kad jau pakankamai šilumos ore.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.