• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaisydamas savo paties finansų patarėjo ir kelių nepriklausomų ekspertų vertinimo dėl dabartinės pensijų kaupimo sistemos ydingumo, premjeras neseniai pareiškė, kad sistema keičiama nebus.

REKLAMA
REKLAMA

Taip Vyriausybė parodė, kad jai svarbiausi yra bankų, jų valdomų pensijų fondų, o ne paprastų žmonių interesai. Ar tikrai tai geras kelias? Juk darbais, ne žodžiais mes Tėvynę mylim.

REKLAMA

Kad vargingiausiai gyvenantiems pensininkams būtų išmokėtos visos konservatorių, liberalų bei „valinskiečių“ valdymo laikais nurėžtų pensijų nepriemokos, reikia 1 mlrd. litų. Kad būtų atstatytos nedarbo draudimo išmokos, ligos pašalpos reikia dar kelių šimtų milijonų. Būtina atstatyti varganų žmonių atlyginimus. Tai padidins pasitikėjimą Valstybe, suaktyvės ekonomika, vartojimas, daugiau bus surinkta į biudžetą.

REKLAMA
REKLAMA

Bet Finansų ministras sako, kad šioms reikmėms dabar pinigų nėra. Tačiau beveik tiek lėšų per šiuos ir kitus metus iš „Sodros“ biudžeto bus sumokėta privatiems pensijų fondams. O tam, kad „Sodra“ galėtų sumokėti, ji turi skolintis pinigus iš tų pačių fondų valdomų bankų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tai paaiškinti sunkiai sergančiai ir vaistų negalinčiai nusipirkti močiutei, kuri klausia, kada jai bus grąžinta pensijos nepriemoka?

Leiskite priminti vieną iš mūsų dabartinės vyriausybės programos tikslų: „Dešiniųjų vykdytos politikos padarinių taisymas: „Sodros“ skolos mažinimas, o atsigavus ekonomikai – nuoseklus pensijų ir kitų socialinių išmokų didinimas“.

REKLAMA

Tai kaip ta politika taisoma, jeigu sakoma, kad nieko keisti nežadama?

Dar šis tas iš programos: „Didindami socialinio draudimo pensijas užtikrinsime finansinį pensijų sistemos tvarumą, bet kartu garantuosime, kad pensijų perkamoji galia didėtų“.

Finansų ministre, kaip jūs užtikrinate tvarumą, jeigu SODRA skolindamasi iš jūsų valdomos ministerijos, sumoka dar daugiau palūkanų nei bankams? Kaip garantuojate pensijų perkamosios galios didėjimą jeigu ji kitais metais realiai sumažės dėl infliacijos?

REKLAMA

Keli bankininkų ir draudikų aiškiai įtakoti ekspertai (kai kurie ten ir dirba bei už tai gauna gerus, labai gerus atlyginimus) vis įrodinėja, kad kaupimo sistema naudinga visiems dirbantiesiems. Tai yra melas. Be pačių fondų valdytojų, kurie neprisiimdami jokios rizikos, gauna garantuotą atlygį, dabartinė naudingiausia tiems, kas uždirba 10 tūkst. ir daugiau.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O kaip rodo sociologinės apklausos, daugelis paprastų žmonių net nežino, kad yra įtraukti į šią pensijų kaupimo aferą. Dar daugiau žmonių nežino, kad patikėję saldžiomis fondų vilionėmis, ateityje gaus gerokai mažesnę valstybinio socialinio draudimo pensiją.

Apklausos taip pat rodo, kad nemažai gyventojų dar neapsisprendę, kaip kaups ateityje. O kaip apsispręsti, jeigu viešumoje tiek nupirktos ar įtakotos demagogijos apie tariamus privataus kaupimo privalumus ir nė žodžio apie riziką, kad tos privačios pensijos gali ir visai nebūti?

REKLAMA

Finansinio išsilavinimo neturintys gyventojai neturėtų būti palikti suvalgyti fondų atstovams, kuriems labiau už viską rūpi jų pačių pelnas ir gerovė, o ne ateities pensininkai ar valstybės finansai.

Jeigu Vyriausybė tikrai laikosi savo programos nuostatos, kad „socialinio draudimo finansinis tvarumas turi būti besąlygiškai garantuotas kaip pamatinė šalies gyventojų teisė į socialinę apsaugą“, tuomet turėtų dar šiemet rimtai spręsti nesibaigiančią pensijų kaupimo aferą.

REKLAMA

Ar galima grąžinti (pradėti grąžinti) dar esantiems gyviems pensininkams neteisėtai (kaip teigia Konstitucinis Teismas) atimtas pensijas? Ar galima pilnai atstatyti visiems (ne tik gudručiams) sumažintus atlyginimus?

Galima. Tik iš kur pinigai?

Šaltiniai. Gal tai visiems žinomi apdairiai Finansų ministerijos paliekami rezervai. Jų nėra?

Tada – visų viešųjų finansų deficitas. 2012 m. jis buvo, kaip skelbė Lietuvos bankas, 3,2 proc., o 2014 metams jis jau planuojamas didvyriškai žemas – tik 1,7-1,9 proc. Padidinkime šiek tiek, ir atlyginimai bus atstatyti, ir SODRA surinks daugiau įmoku, ir pensininkams bus atstatytas ar pradėtas atstatyti teisingumas. Ach ir čia negalima. Eurą reikia įvesti. Skubiai. Juk estai ir latviai jau turi. Pensininkai ir skurdžiai gyvenantys dar pakentės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dar yra proporcinė darbo užmokesčio mokesčių sistema. Per metus galinti duoti apie 900 mln. litų. Netinka. Taigi – dar vienas šaltinis. Privatiems pensijų fondams jau perduota virš 5 mlrd. litų pensininkų pinigų. Vargani pensininkai, neįgalieji, bedarbiai prie konservatorių, liberalų bei „valinskiečių“ valdžios jau kartą „išgelbėjo“ Lietuvą. Savo pinigus „atidavė“ privatiems pensijų fondams, kad jie neskurstų, kad galėtų juos skolinti SODRAI, ir kad SODRA dar mokėtų jiems palūkanas. Beje, jos nemažos. Taip 2014 m. SODRA 715 mln. litų paskolų turės grąžinti Finansų ministerijai, 1000 mln. litų – bankams. Tarp kitko, kitose valstybėse valstybinio socialinio draudimo įstaigos nesiskolina. Kai reikia, jos dotuojamos iš valstybės biudžeto, pvz., Vokietijoje dotacija yra apie 30 proc. Bet čia Lietuva. Neturime pinigų, skoliname iš bankų, paskolintus atiduodame bankų privatiems fondams, kad jie vėl tuos pačius pinigus galėtų paskolinti Lietuvai. Aišku, su palūkanomis.

REKLAMA

Ką daryti šiandien? 2014 m. biudžeto projekte yra numatoma vėl privatiems kaupiamiesiems fondams iš SODROS, t.y. pensininkų pinigų, atiduoti virš 0,5 mlrd. litų. Tai gal neduokime. Iš viso. Ar mažiau atseikėkime. Atstatysime atlyginimus visiems. Pradėsime kompensuoti pensininkams.

Kas šiandien svarbiau? Neatstatyti vargšų atlyginimai, nekompensuotos pensijos, ar į balą išmesti pinigai fondams?

Pagalvokime. Ir spręskime. Visi kartu. Ne kabinetuose.

Tai mūsų Lietuva.

Mečislovas Zasčiurinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų