Arūnas Dulkys TV3 žinių „Dienos komentare“ sakė, kad pradėjo gauti laiškus iš įvairių Lietuvos vietų apie medikų patiriamą mobingą darbo vietoje.
Nuo šiandien startavo vieninga skiepų registravimo sistema ir nuo pat ryto ji nulūžo. Tai ji nėra pritaikyta tokiam krūviui?
Tikrai ne taip. Startavo ji 6 val. 45 min., atvirai kalbant, tai buvome pasiruošę nedideliems nesklandumams. Gaila, kad jų kartais ištinka, ir jų buvo iki 10 val. ryto, bet IT specialistai juos pašalino.
Duomenų srautai – truputėlį susidarė kamščiai link pagrindinės gatvės, bet jie yra išspręsti ir kol kas nuo 10 val. sėkmingai viskas veikia. Mano žiniomis, iki mūsų pokalbio apie 16 tūkstančių žmonių jau užsiregistravo.
Tačiau iš kai kurių savivaldybių tai yra sudėtingoka, nes taip tai ir kolegos kalbėjo su įvairių rajonų merais. Ar nebus taip, kad užsivilkins ta registravimosi sistema?
Tai kad ne. Mūsų skambučių centras informavo, kad buvo tokių situacijų, jog per vieną sekundę buvo 300–400 skambučių vienu metu. Tai natūralu, kad gali būti tų nesklandumų.
Buvo tikriausiai daug ir smalsumo skambučių, ir nors bandome grupuoti pagal amžiaus grupes, bet vis tiek iš smalsumo skambina ir registruojasi ne visi, kuriems dabar iš tikrųjų reikia. Bet tai natūralus pirmos dienos srautas ir tikiu, kad toliau viskas normalizuosis.
Šiomis dienomis netyla kalbos apie mobingo situaciją Šiauliuose. Medikų sąjūdis kreipėsi į jūsų ministeriją prašydamas, kad ligoninės vadovai būtų nušalinti, o jūs sakote, kad nematote pagrindo. Tai kaip jūs ketinate reaguoti?
Visų pirma, tai norisi padaryti labai profesionaliai, kad mes su šaknimis rautume šį dalyką. Tai visam tam reikia atlikti tyrimus, bet pirmą savaitę pradėjome nuo to, ko iš tikrųjų tokios krizės metu reikia – psichologinės pagalbos visai komandai, kolektyvui.
Jau praėjusį antradienį išsiuntėme mobilią profesionalių psichologų komandą, kuri suteiktų pirminę pagalbą. Per tą laiką užklausėme atitinkamas institucijas – darbo inspekciją, pačią įstaigą, jų vadovus tam tikros informacijos, kuri mums reikalinga, o šiuo metu jau pradeda veikti ir mano sudaryta pokyčių grupė.
Ji vyks į vietą, kalbėsis su žmonėmis, stengsis jiems sudaryti galimybes ir tada jau patys susirinksime pilną informaciją. Jei jos metu paaiškės, kad yra tokios informacijos, kuri sudaro pagrindą arba nušalinti vadovus, arba pradėti kitą papildomą tyrimą, arba kreiptis į teisėsaugą – tą nedelsiant ir padarysime.
Jūs dabar sakote, kad viskas papunkčiui, vieni paskui kitus ir panašiai, bet pati ligoninės vadovybė pripažįsta, kad buvo 5 tarnybiniai pranešimai dėl įtampos anesteziologijos ir intensyvios terapijos centre. Tai buvo ne vieno žmogaus pranešimai, vadinasi, kad tai yra ne vieno žmogaus problema, kaip bando parodyti ligoninė, o daugelio žmonių įvardijama problema. Jei tie vadovai nesugebėjo nieko imtis gavę 5 pranešimus, tai gal jie yra neįgalūs šioje situacijoje tvarkytis ir juos reikia, bent jau kol vyksta tyrimas, patraukti į šalį, o vėliau žiūrėti grąžinti ar ne?
Būtent ta pokyčiu grupė, kuri yra inicijuota ir kurioje nėra įstaigos vadovų. Tai nepriklausoma pokyčių grupė, kurią sudariau aš kartu su nepriklausomais ekspertais, manau, kad šituos dalykus ir įvertins.
Man truputėlį nerimą kelia kitas aspektas. Šita mobingo tema siunčia man tokias žinutes, gaunu ir laiškų, ir anoniminių laiškų iš pačių įvairiausių Lietuvos vietų. Panašu, kad Šiauliai – tik lašas, kuris perpildė visą šį kibirą. Šita problema yra išsisėjusi visoje Lietuvoje.
Galbūt ministerija pati ketina kreiptis į prokuratūrą, kad būtų teisėsaugos įstaigų atskleista, kas iš tiesų ten vyko? Kad jei yra kaltieji, kad jie būtų nuteisti.
Aš tikiu, kad medikų bendruomenė patikės mano komanda, patikės tais žmonėmis, kurie nuvyks. Mes sudarysime jiems sąlygas, kad jie galėtų perduoti visą informaciją saugiai. Aš tikiuosi, kad mes nuo tokių kalbų, nuo neformalių pasikalbėjimų, galų gale pereisime į konkrečius tyrimus ir tai išsiplėtos į tam tikrą sąjūdį prieš patį mobingą visos Lietuvos mastu.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.
SAM praneša apie Pokyčių iniciavimo grupę
Kiek vėliau pirmadienį SAM išplatino pranešimą žiniasklaidai, kuriame dar kartą paaiškino, kokių veiksmų imamasi siekaint išspręsti problemas.
Pateikiame visą pranešimą žiniasklaidai:
„Įvykęs krizinis įvykis yra itin skaudus medikų bendruomenei. Suprantama, kad tokiu atveju visi tikimės greitų atsakymų ir sprendimų. Visgi, norint sisteminių pokyčių ir esminių problemos sprendimų, reikia užtikrinti ne neapgalvotą ir greitą reakciją, o visų aplinkybių analizę ir objektyvų išorės vertinimą, sudaryti galimybes išklausyti kiekvieną grupę, užtikrinant anonimiškumą.
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), įvykus krizei Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, sudarė Pokyčių iniciavimo grupę. Ministerija, bendradarbiaudama su Valstybine darbo inspekcija ir pasitelkusi psichologus, turinčius ekspertinę patirtį psichikos sveikatai palankios aplinkos ir kultūros organizacijoje klausimais, kryptingai veiks siekiant pokyčio.
SAM praėjusios savaitės pradžioje kreipėsi į gydymo įstaigą dėl faktinių aplinkybių ir papildomos informacijos, galimai susijusios su įvykiu, pateikimo. Šiandien informacija buvo gauta ir yra vertinama. Sudarytos grupės tikslas – išnagrinėti, suprasti ir vertinti vykstančius procesus, identifikuoti sistemines problemas, pokyčių reikalaujančias sritis bei imtis priemonių, kad, kaip paaiškėjo, ilgai besitęsianti situacija baigtųsi sprendimais.
Konkretūs įtarimai dėl netinkamo darbo ligoninės vadovybei kol kas nėra pareikšti. Pokyčių iniciavimo grupės užduotis vertinti visas aplinkybes, ir, atsiradus bet kokiam pagrįstam įtarimui ar faktui, dėl ko reikėtų pradėti papildomus tyrimus, jie bus nedelsiant pradedami (nelaukiant grupės darbo pabaigos).
Ministerija bendrauja ir bendradarbiauja su visomis pusėmis, yra pasiryžusi jas visas išklausyti, nes situacija yra daugialypė, informacija nuolat kintanti ir pasipildanti naujomis aplinkybėmis. Su ja siejamas reorganizacijos procesas, mobingo apraiškos, savižudybės, kaip krizinio įvykio, valdymas, tinkamų darbo sąlygų užtikrinimas. Pokyčių iniciavimo grupė sudarys sąlygas kiekvienam bendruomenės nariui būti išklausytam, užtikrinant anonimiškumą, neatskleidžiant informacijos šaltinių.
Siekdamas išvengti net menkiausios interesų konflikto regimybės ar galimų sąsajų su dalyvaujančiomis šalimis, nuo Pokyčių iniciavimo grupės vadovo pareigų nusišalino Sveikatos apsaugos ministerijos viceministras Aurimas Pečkauskas. Grupei vadovauti skiriama sveikatos apsaugos ministro patarėja dr. Simona Bieliūnė, kuruojanti psichikos sveikatos sritį.“