Daugelis sako, kad vasaros šiemet nebuvo. Gal bent bobų vasara nudžiugins? Meteorologai nuliūdina – bobų vasaros greičiausiai nebus.
Atšilimo nenusimato
Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos Meteorologinių prognozių skyriaus vyriausioji specialistė Izolda Marcinonienė sako, kad bobų vasaros tikriausiai nebus.
Taip liaudyje vadinamas kelių dienų ar savaitės atšilimas rugsėjo pabaigoje. Meteorologės nuomone, trumpomis vasaros sugrįžtuvėmis galima vadinti rugsėjo 27 dieną, kai į Lietuvą trumpam užsuko šilti orai ir saulė.
Rugsėjis buvo gana šiltas, o kai kuriomis dienomis net sumušti šilumos rekordai. Pavyzdžiui, rugsėjo 11 dieną Šilutėje užfiksuota 27 laipsniai šilumos. Visoje Lietuvoje – apie 25. Šiauliuose tą dieną buvo 22.
Artimiausiu metu Lietuvoje vyraus Atlanto ciklonai, todėl toliau tęsis dargana, vėjas. Penktadienį gali truputį atšilti. Vėliau artinsis aukšto slėgio ciklonai – bus giedros, tačiau ne šilumos. Kitą savaitę numatoma stipresnių šalnų. Pernai spalis buvo saulėtas ir šiltas, tačiau šiemet tokio jau nebus.
Liepa – kaip rugsėjis
Liepos pirmoji dekada buvo tokia pati, kaip rugsėjo. Tai, anot meteorologės I. Marcinonienės, vadinama neigiama anomalija. Tai reiškia, kad liepa buvo gerokai šaltesnė nei įprastai. Šaltas buvo ir birželis.
Peržiūrėjus visą statistiką, paaiškėja, kad vasara vis dėlto buvo. Lietaus – ne daugiau nei kitais metais. Tik žymiai daugiau būta ekstremalių oro reiškinių: net penkios smarkios audros ir du katastrofinio stiprumo škvalai. Birželio 25 dieną Šilutėje vėjas siekė 40 metrų per sekundę. Liepos pabaigoje Nidoje – 36 metrus per sekundę. Biržuose siautė viesulas.
Tai gal pasaulinio atšilimo ir nėra? „Lietuva – dar ne visas pasaulis. Jei pažiūrėtume į oro temperatūrą šalyje nuo 1971 metų, pamatytume, kad kreivė kyla aukštyn – šyla“, – aiškina meteorologė.
Pasaulio pabaigos apraiškų ar neregėto dydžio anomalijų specialistė nemato. Tik pakartojo vienoje tarptautinėje konferencijoje girdėtą informaciją – gali būti, kad Europoje klimatas šaltėja, nes šiltoji Golfo srovė Atlanto vandenyne gilėja. Tirpstančių ledynų gėlas vanduo ją gramzdina.
Paukščiai – kaip laikrodis
Kurtuvėnų regioninio parko gamtininkas Vidmantas Lopeta sako neužsiimantis orų spėjimu iš paukščių elgesio, tačiau faktas – šiemet sparnuočiai išskrenda tiksliai pagal grafiką.
„Be to, dabar labai sunku spėlioti orus daugiau nei kelias dienas į priekį. Pasako žmonės, kad bus šalta žiema, o sniego ir šalčio sulaukiame tik po Kalėdų. Esame įpratę, kad gruodį jau būtų tikra žiema. Susimaišė ne tik orai, bet ir žmonės“, – sako gamtininkas.
Šiuo metu jau pradeda į pietus traukti žąsys. Gervės savo migraciją pradėjo anksčiau. Dauguma vandens paukščių išskrenda gana vėlai, nes jie lengvai suranda maisto, kol neužšalo upės ir ežerai.
V. Lopeta pastebėjo, kad dar yra gausu šelmeninių kregždžių. Tokiu metu jų būdavo galima išvysti tik vieną kitą. Jos skrenda į Afriką ir, rodos, niekur neskuba.
Ar tai gali būti ilgo ir šilto rudens ženklas? „Labiau peršasi mintis, kad ruduo yra labai normalus“, – sako gamtininkas.
Alvydas JANUŠEVIČIUS