Šeštadienį svarbiausius Sandanso kino festivalio apdovanojimus susišlavė istorija apie slapta į Jungtines Valstijas patenkančius imigrantus ir dokumentinis filmas apie uragano "Katrina" pasekmes.
Didysis žiuri prizas už geriausią dramą atiteko Courtney Hunt filmui "Užšalusi upė" (Frozen River), kurioje pasakojama apie sunkiai besiverčiančią vienišą motiną ir gatvės gyvenimą pažįstančią indėnę, kurios kartu per užšalusią Sent Lorenso upę padeda imigrantams prasmukti į Jungtines Valstijas.
Juosta, kuriai sukurti prireikė ketverių metų, yra pirmasis C.Hunt vaidybinis filmas. Jame vaidina Melissa Leo, Misty Upham, Charlie McDermottas, Michaelas O'Keefe ir Markas Boone`as Jr.
Didysis žiuri prizas už geriausią dokumentinį filmą buvo skirtas Tios Lessin ir Carlo Dealo darbui "Sudrumsti vandenys" (Trouble the Water).
Autobiografiniam pasakojime apie pasekmes, kurias uraganas "Katrina" padarė ir tebedaro Naujojo Orleano gyventojams, klausiama, kaip ši audra galėjo pakeisti amerikiečių požiūrį į aplinką ir labiausiai nukentėjusiems žmonėms leido tapti pabėgėliais savo pačių šalyje.
"Tai istorija apie išlikimą ir viltį", - sakė T.Lessin, atsiimdama apdovanojimą.
Režisierių duetas šį filmą kūrė su Naujojo Orleano kino kūrėja ir muzikante Kimberly Rivers bei jos vyru, panaudodami šiurpius buitinius vaizdo įrašus apie gimtąjį K.Rivers miestą prieš audrą, jos metu ir po jos.
Nepriklausomo kino festivalyje komisija taip pat pripažino Jameso Marsho (Džeimso Maršo) filmą "Žmogus ant lyno" (Man on Wire), kuriame įamžintas prancūzų artisto Philippe`o Petit šokis ant lyno tarp Niujorko bokštų dvynių, pagarsėjęs kaip "amžiaus meno nusikaltimas", ir švedų režisierius Jenso Jonssono "Ping-pongo karalių" (King of Ping Pong), kuriame pasakojama apie užkabinėjamą paauglį, puikiai žaidžiantį šį vingrų sporto žaidimą.
Žiūrovai savo simpatijas skyrė Josho Tickellio "Degalų telkiniams", Jonathano Levine`o "Kuoktelėjimui" (The Wackness) ir Amino Matalqos "Kapitonui Abu Raidui" (Captain Abu Raed) - pirmajam filmui, pasirodžiusiam Jordanijoje po 50 metų pertraukos.
"Dirbkime kartu, kad sukurtume žalią ir patvarią planetą mūsų vaikams", - sakė J.Tickellis.
"Gaminkite degalus, o ne kariaukite", - pridūrė prodiuseris Gregas Reitmanas.
Geriausio dokumentinio filmo režisieriaus apdovanojimas atiteko Nanette Burstein (Nanet Barštein), sukūrusiai "Amerikiečių paauglį" (American Teen), kuriame sekant keturis Indianos vidurinės mokyklos moksleivius, parodomas JAV vidurio vakarų gyvenimas.
Lance`ui Hammeriui už dramą "Balastas" (Ballast) atiteko geriausio režisieriaus prizas. Apdovanojimus už režisūrą taip pat pelnė prancūzams atstovaujanti gruzinų režisierė Nino Kirtadzė, sukūrusi filmą "Durakovas: kvailių kaimas" (Durakovo: Village of Fools), ir rusų režisierė Ana Melikian, pasiūliusi filmą "Undinė" (Mermaid).
Už išskirtinį talentą kuriant scenarijus buvo pripažinti Alexas Rivera ir Davidas Rikeris (Deividas Raikeris), parašę scenarijų filmui "Miegok, prekeivi" (Sleep Dealer), ir juostos "Visada norėjau būti gangsteriu" (I Always Wanted to be a Gangster) scenarijaus autorius Samuelis Benchetritas.
Joe Bini laimėjo montažo apdovanojimą už dokumentinį filmą "Romanas Polanskis: ieškomas ir trokštamas"("Roman Polanski: Wanted and Desired), kuriame iš naujo peržiūrimas garsiojo režisieriaus pabėgimas nuo JAV teisingumo prieš 30 metų. Už montažą taip pat buvo apdovanota Irena Dol, dirbusi su filmu "Meno žvaigždė ir Sudano dvyniai" (The Art Star and the Sudanese Twins).
Tarp kitų pripažintų filmų yra "Pati Smit: gyvenimo svajonė" (Patti Smith: Dream of Life), "Pakartotinis panaudojimas" (Recycle), "Mėlyni akių vokai" (Blue Eyelids), "Pritvinkusi tyla: išžaginimas Konge" (Greatest Silence: Rape in the Congo), "Kažkur JAV" (Anywhere USA) ir "Dusulys" (Choke).