Švietimo ir mokslo ministerijos kanclerio sudaryta komisija atliko patikrinimą Vaikų socializacijos centre „Širvėna" ir kovo 19 d. padarė išvadą, kad praėjus metams po paskutinės patikros situacija įstaigoje nepagerėjo.
Komisija suabejojo Laimos Vaičienės tinkamumu vadovauti švietimo įstaigai. Tuo tarpu direktorė ne tik vadovauja, tačiau vėl dalija įspėjimus dėl atleidimo iš pareigų pavaldinei, kurią teismas grąžino į darbą.
Šių metų kovo mėnesį Kučgalio socializacijos centre „Širvėna" atliktas patikrinimas vadinamas grįžtamuoju, nes jo metu vertinta, kas pasikeitė po 2011 metų kovo mėnesį minėtame centre atliktos patikros.
„Situacija centre nepasikeitusi į gerąją pusę. Direktorė L. Vaičienė neužtikrina bendradarbiavimu grįstų santykių, sveikos, saugios, užkertančios kelią bet kokioms smurto, prievartos apraiškoms ir žalingiems įpročiams aplinkos, tuo nevykdydama Lietuvos Respublikos švietimo įstatymo 59 straipsnio 5 punkto 3 dalyje švietimo įstaigos vadovui nustatytų įgaliojimų", - rašoma Švietimo ir mokslo ministerijos (ŠMM) pažymoje.
Po pažyma pasirašiusi septynių ministerijos specialistų komisija pasiūlė spręsti klausimą dėl direktorės L. Vaičienės tolesnio darbo šiose pareigose.
Tai, kas juodu ant balto išdėstyta po patikrinimo parašytoje pažymoje, turėtų atimti galimybę įstaigos vadovui toliau eksperimentuoti ne tik su darbuotojais, bet ir su sunkiai auklėjamais vaikais. Tačiau pažyma ir specialistų išvados, regis, parašytos „kažkam", kam nerūpi nei švietimo kokybė, nei iškreiptos vadybos gniaužtuose atsidūrusių suaugusiųjų bei vaikų likimai.
Pamokoms nepasirengta, dienotvarkė formali
Kučgalyje auklėjami nusikalsti linkę nepilnamečiai, tačiau „Širvėnos„ šiukštu negalima vadinti kolonija ar kokiu nors izoliatoriumi. Tai yra ugdymo įstaiga, kuri vadinasi Vaikų socializacijos centras „Širvėna“. Tiesa, šis centras aptvertas didžiule ir nemenką pinigų sumą kainavusia tvora.
Nors „Širvėna" yra ugdymo įstaiga, dar 2011 metų kovą tikrintojai konstatavo nepakankamą mokytojų pasirengimą pamokoms. Pasigesta mokytojų įgūdžių su delinkventinio (delinkventas - teisės pažeidėjas - red. past.) elgesio mokiniais, konstatuota, kad didžiumą mokomųjų dalykų Kučgalyje auklėtinius moko ne dalykų specialistai, o direktorė ir pavaduotoja ugdymui pamokų dar nebuvo stebėjusios. Tikrintojai pamokų metu regėjo mokinių nepagarbų elgesį su mokytojais, klasės draugais, mokymo priemonių ir netgi baldų laužymo atvejus.
2012 - ųjų kovą pamokas stebėję tikrintojai konstatavo, kad padėtis Kučgalyje nepasikeitė.
Mokytojai pamokoms nepasirengę, pamokų metu pagrindinis dėmesys skiriamas mokinių elgesio problemoms spręsti. Pasidomėję, kaip ugdomąjį procesą stebi direktorė, sužinojo, kad šiais metais ji stebėjo tik 3 pamokas ir 1 klasės valandėlę.
„Istorijos, geografijos bei ekonomikos ir verslumo dalykus dėsto mokytoja Jurgita Sereikienė, turinti tik vidurinį išsilavinimą", - rašoma tikrinimo pažymoje ir teigiama, kad taip pažeistas Švietimo įstatymas, reikalaujantis, kad mokytojai, iki 2011 m. rugpjūčio 31 d. neįgiję pedagogo kvalifikacijos ir atitinkamo išsilavinimo, turi būti atleisti iš darbo.
Tikrintojai fiksavo, kad nepasikeitė padėtis ir dėl sunkiai auklėjamų paauglių užimtumo pertraukų metu, kurių kiekvienos trukmė yra 20 minučių. Nors praėjusiais metais buvo nurodyta, kad pertraukų metu koridorius galėtų būti išnaudotas stalo žaidimams, tenisui, biliardui, vaikams Kučgalyje tėra galimybė pasėdėti ant palangių, pasistumdyti, patriukšmauti.
Centro auklėtinių dienotvarkė esanti formali - pvz., neaišku, kiek realiai trunka mokinių pietūs.
Vyrauja nepasitikėjimas ir baimė, vadovai - neprognozuojami
2011 metų pavasarį ŠMM specialistų komisija nustatė, kad Vaikų socializacijos centre vengiama spęsti iškylančius konfliktus, pedagogai tarpusavio santykius vertino prastai. „Nebuvo komandinio darbo, daug susireikšminimo, kitų menkinimo. Nuolat buvo jaučiama įtampa, pavydas, nebuvo nuoširdaus bendradarbiavimo, kiekvienas dirbo sau", - toks vaizdas prieš metus buvo Kučgalyje esančioje švietimo įstaigoje, į kurią siunčiami sunkiai auklėjami, sveikatos sutrikimų turintys ir ypatingo specialistų dėmesio bei gebėjimų reikalaujantys paaugliai.
2012 metų pažymoje rašoma, jog „pakartotinė centro personalo apklausa parodė, kad pedagogų bendravimas su direktore L. Vaičiene bei Neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Ona Šleiviene daugeliui yra problemiškas ir labai formalus". Visi sprendimai nuleidžiami iš viršaus, neatsižvelgiama į pedagogų nuomonę, nesirūpinama darbuotojų psichologine savijauta ir poreikiais.
„Centre vyrauja nepasitikėjimo ir baimės atmosfera, darbuotojai jaučiasi nesaugūs ir įsitempę dėl šių centro vadovų nenuspėjamumo ir neprognozuojamumo", - dėstoma specialistų parašytoje pažymoje.
Kai kurie darbuotojai jaučiasi nesaugūs dėl darbo vietos, todėl vengia administracijai išsakyti savo nuomonę. Apklaustų centro darbuotojų teigimu, įstaigoje taikomi „dvigubi standartai": direktorės palankumą turintiems žmonėms daromos nuolaidos, jie nebaudžiami už paskirtų darbų neatlikimą, o kiti esą dažnai sulaukia nepagrįstos kritikos, pastabų ar net grasinimų prarasti darbą.
Daug pastabų išsakyta dėl O. Šleivienės elgesio bei vadovavimo auklėtojams, jos negebėjimo atsižvelgti į konkrečią situaciją bei aplinkybes. Minimi atvejai, kai skyriaus vedėja O. Šleivienė nederamu būdu išsakė pastabas pedagogams vaikų akivaizdoje ir taip pažemino jų autoritetą vaikų akyse.
Vyrauja baudimo nuostatos
Su auklėtiniais kalbėję ŠMM komisijos nariai padarė išvadą, kad Kučgalyje esančiame vaikų socializacijos centre neveiksminga auklėtinių skatinimo sistema, tebevyrauja vaikų baudimo nuostatos, keliančios ugdytinių susierzinimą.
Pokalbių su ugdytiniais metu specialistai išsiaiškino, kad skatinimai ir nuobaudos taikomos nenuosekliai. Vaikai negali tiksliai įvardyti nuobaudų bei paaiškinti, kokie paskatinimai taikomi už vadinamųjų „pliusų" surinkimą, nes jie to nežinantys. Ugdytinių manymu, gerai elgtis neverta dar ir dėl to, kad prasižengusiems dažnai leidžiama tiek pat, kiek ir pražangų neturintiems.
Darbuotojai ugdytinius muša kitų vaikų akivaizdoje
2011 metais buvo konstatuota, kad „Širvėnoje„ auklėjamų vaikų santykiuose įsitvirtinusi fizine jėga pagrįsta hierarchinė „savivalda“. „Hierarchijos viršūnėms„ nesudarytos kliūtys smurtauti ir reketuoti kitus ugdytinius. Taip pat ši „savivalda“ gudriai manipuliavo pedagogų taikoma „pliusų„ ir „minusų“ sistema, įsakydama kai kuriems ugdytiniams daryti nusižengimus tam, kad šie gautų „minusų".
„Į suaugusiųjų tarpusavio nesutarimus ir jų sprendimą buvo įtraukiami vaikai", - taip rašoma apie tai, kas Kučgalyje esančiame vaikų socializacijos centre buvo rasta praėjusių metų pavasarį.
Dabar 29 proc. apklaustų ugdytinių pažymėjo, kad centre jaučiasi gerai ir labai gerai, o 12 proc. - labai blogai. Net 53 proc. vaikų kartais, o dalis jų - net labai dažnai jaučiasi nesaugūs, nes bijo, kad jiems gali pakenkti, grasinti juos sumušti, atimti daiktus ir pan.
Net 65 proc. vaikų tvirtino, kad buvo bent kartą mušami kitų centro ugdytinių. Ir net 59 proc. yra matę darbuotojus mušant ugdytinius.
Beveik pusė smurtą patyrusių vaikų - tylėtų
Vaikai labiausiai pasitiki auklėtojais - dėl patiriamo ar gresiančio smurto jiems pasisakytų 30 proc. vaikų. 19 proc. apie tai pasakytų tik savo draugui, 6 proc. - budinčiam asmeniui, o 44 proc. nesakytų niekam.
Vaikai ypač vertina pedagogus, su kuriais gali pakalbėti, kurių požiūris į vaikus - geranoriškas.
„Santykių su pedagogais kontekste vaikai išskiria centro direktorę L. Vaičienę bei neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėją O. Šleivienę, kurios, vaikų manymu, yra faktiškai neprieinamos ir nepasiekiamos, nebendrauja su jais, motyvuodamos, kad „tai ne jų, o auklėtojų ir mokytojų darbas„. Centro direktoriui vaikai apie patiriamą smurtą nesakytų nieko, nes teigė juo nepasitikintys ir nesitikintys sulaukti pagalbos“, - rašoma ŠMM pažymoje.
Tikrintojai nerado ir vadinamojo nusiraminimo kambario, kuris centre turėtų būti įrengtas.
„Šiaurės rytai„ anksčiau rašė, kad tokiu „nusiraminimo“ kambariu socializacijos centro darbuotojai vadino patalpą, kurioje, pasak jų, buvo mušami ir prie radiatoriaus rakinami vaikai.
Direktorė tęsia „veiklą"...
Kučgalyje dirbusi Švietimo ir mokslo ministerijos komisija kovo 19 dieną parašė pažymą ir siūlymą spręsti klausimą dėl tolesnio L. Vaičienės darbo direktorės pareigose. Po pažyma - ŠMM specialistų Remigijaus Auškelio, Irmos Čižienės, Antano Drungilo, Sigitos Kemerienės, Virginijos Panavienės, Eduardo Šembergo, Ryčio Šiautkulio pavardės.
„Šiaurės rytai„ rašė, kad balandžio 6 dieną Panevėžio apygardos teismas grąžino į darbą Vaikų socializacijos centro „Širvėna“ direktoriaus pavaduotoją 52 metų Violetą Davidonytę. Kone metus besibylinėjusi dėl neteisėto atleidimo iš įstaigos pedagogė balandžio 5 dieną sužinojo Panevėžio apygardos teismo nutartį. Ji skelbė, kad pedagogė skubiai grąžinama į darbą ir turi gauti daugiau nei 30 tūkst. litų atlygį už priverstinės pravaikštos laiką.
Vaikų socializacijos centro direktorė L. Vaičienė, bandžiusi atsikratyti jai nepatikusios pavaduotojos, patyrė pralaimėjimą, o jos vadovaujama įstaiga - finansinį nuostolį.
Su atleidimu ir jai skirtomis nuobaudomis sutikti nenorėjusi direktoriaus pavaduotoja buvo įsitikinusi, kad visa, ką jai teko patirti, yra Vaikų socializacijos centro direktorės Laimos Vaičienės kerštas už nenorą nuolaidžiauti jos pavaldiniui ir sugyventiniui Ričardui Užkurėnui.
Tačiau net ir po ŠMM tikrintojų surašytos pažymos ir teismo nutarties Vaikų socializacijos centro „Širvėna„ direktorė L. Vaičienė, atrodo, ir toliau jaučiasi esanti „nepajudinama“.
V. Davidonytę teismas į darbą grąžino balandžio 6 dieną, o balandžio 12 dieną direktorė L. Vaičienė jai įteikė įspėjimą dėl atleidimo iš darbo. Motyvas - centre nebelikę nei pavaduotojos pareigybės, nei darbo.
„Šiaurės rytai" rašė, kad teismas pripažino, jog direktorės pareigybė buvo panaikinta negrabiai, tenorint atleisti iš pareigų V. Davidonytę. Direktorė L. Vaičienė net nesivargino pakeisti pareigybės aprašo, kurį kone pažodžiui pritaikė kitam darbuotojui.
Tačiau atrodo, kad ministerijos pažyma - sau, teismo nutartis - sau, o L. Vaičienės veikla - sau...
Prieš dvi savaites Kučgalyje dirbo Vaiko teisų kontrolierė ir jos komanda. Pažyma dar neparašyta. Ir nežinia, kokį poveikį ji turės Kučgalio socializacijos centre, kuriame kol kas savo metodais vadovauja tie patys asmenys.
Birželio 17 dieną nustos galioti 2011 metais L. Vaičienei skirta Švietimo ir mokslo ministerijos drausminė nuobauda - pastaba. Ją ministras Gintaras Steponavičius direktorei skyrė už 2011 metais tikrintojų pažymoje nurodytus teisės aktų pažeidimus ir pareigybinių įgaliojimų nevykdymą (už tinkamo vadovavimo centrui ir ugdomajai veiklai neužtikrinimą, už pedagoginio darbo organizavimo trūkumus).
Vaikai iš „Širvėnos" bėga dėl smurto?
Ši savaitė prasidėjo dviejų Socializacijos centro auklėtinių pabėgimu. Vaikinai A. ir S. iš įstaigos spruko pirmadienio pavakary.
Antradienį jie jau buvo pargabenti atgal į Kučgalį. Sakoma, kad jie sulaikyti prie Pasvalio.
Redakcijos žiniomis, vaikai sako bėgę dėl smurto ir išnaudojimo, kurį patiria iš kitų ugdytinių.
„Patys pedagogai ugdytinių nebemuša, naudojasi vyresniais vaikais", - komentavo apie įvykį žinantis asmuo.
Alfreda Gudienė