• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvą apskriejo skaudi žinia – mirė „Baltijos bomberiu“ vadintas lietuvis boksininkas Genadijus Krajevksis. Vyrui buvo vos 37-eri. Skaudžią netektį išgyvenantys velionio artimieji lėšų rinkimo platformoje pranešė surinktus pinigus skirsiantys ne tik laidotuvėms – likusi suma keliaus organizacijoms, skleidžiančioms informaciją apie psichinės sveikatos svarbą.

Lietuvą apskriejo skaudi žinia – mirė „Baltijos bomberiu“ vadintas lietuvis boksininkas Genadijus Krajevksis. Vyrui buvo vos 37-eri. Skaudžią netektį išgyvenantys velionio artimieji lėšų rinkimo platformoje pranešė surinktus pinigus skirsiantys ne tik laidotuvėms – likusi suma keliaus organizacijoms, skleidžiančioms informaciją apie psichinės sveikatos svarbą.

REKLAMA

Liverpulyje, Didžiojoje Britanijoje gyvenusio jauno 37-erių boksininko mirtis sukrėtė ne vieną. Kaip pranešama, vyras mirė praėjus mažiau nei keturiems mėnesiams po to, kai jis buvo priverstas pasitraukti iš mylimo sporto, jis neteko boksininko licencijos.

Jo vadybininkas Kevinas Maree rugpjūčio mėnesį viešai paskelbė sprendimą dėl G. Krajevskio licencijos, tačiau per daug informacijos apie tai neatskleidė. Buvęs Didžiosios Britanijos čempionas Nickas Blackwellas teigia, kad šis sprendimas buvo susijęs su sveikata.

REKLAMA
REKLAMA

Pabrėžė psichikos sveikatos svarbą

Paskelbus liūdną žinią ne vienas pabrėžė, kaip svarbu palaikyti ir suteikti psichologinę pagalbą boksininkams, šia tema jautriai prabilo ir velionio šeima. Jo dukra Ariana „GoFundMe“ platformoje (prašymą rasite paspaudę čia) parašė jautrią žinutę ir paprašė pagalbos surengti tėčio laidotuves.

REKLAMA

„Sveiki, aš Ariana – Genadijaus dukra. Man ir mano seseriai dvynei Adrianai plyšta širdys. Mūsų šeima yra stipri ir mes išgyvensime šią tragediją, galvodamos apie tai, koks nuostabus žmogus jis buvo ir brangindamos kartu praleistas akimirkas. Esame dėkingos už visas tas palaikymo žinutes, kurių sulaukėme.

Genadijus jautė didžiulę aistrą boksui ir turėjo didelę širdį. Mes visada didžiuosimės jo pasiekimais – nesvarbu, ar tai buvo pergalės, ar pralaimėjimai. Mums jis buvo drąsiausias ir labiausiai mus mylintis tėtis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis buvo labai mėgstamas bokso bendruomenėje ir mus tikrai sujaudino palaikymas, norint prisidėti prie laidotuvių surengimo. Už surinktus pinigus rengsime laidotuves bei skirsime lėšas organizacijoms, kurios skleidžia informaciją apie psichologinės sveikatos svarbą.

Mama, sesuo ir aš labai vertiname jūsų gražius žodžius ir tėvo atminimo niekada nepamiršime. Sunku susitaikyti su tuo, kad praradome tokį šviesų ir nuoširdų žmogų, kuris nuolat šypsojosi ir pirmiau rūpindavosi kitais nei savimi“, – rašoma pranešime.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jo kolegos, kiti boksininkai, išreikšdami užuojautą taip pat pabrėžė psichikos sveikatos svarbą, rašo worldboxingnews.net.

„Ilsėkis ramybėje, Genadijau Krajevski. Dar viena gyvybė buvo prarasta, nes nėra jokios paramos boksininkams, priverstiems pasitraukti iš kovos patyrus smegenų traumas ringe. Tai taip fiziškai ir psichologiškai sunku.

Reikia daugiau palaikyti boksininkus. Psichikos sveikata yra svarbi. Jis turėjo jaustis toks vienišas“, – rašė N. Blackwellas.

REKLAMA

Anthony Fowleris, kilęs iš to paties miesto, kuriame gyveno G. Krajevskis, pridūrė: „Ilsėkis ramybėje, Genadijau Krajevski. <...> Visada rūpinkitės žmonėmis, kurie jums rūpi. Jūs nežinote, kokius mūšius jie kovoja.“

Pastebėkite šiuos ženklus laiku

Specialistai įspėja, kad tokiose situacijose svarbu atkreipti dėmesį į pirmuosius prastos emocinės ir psichologinės būklės ženklus, tokius kaip elgesio pokyčiai, miego sutrikimai ir emocijų kaita, nes jie gali rodyti, kad žmogus išgyvena sudėtingą laikotarpį.

REKLAMA

Psichologė Beata Pučinskaitė anksčiau TV3 Žinioms kalbėjo, kaip atpažinti, kad žmogui gali būti reikalinga pagalba. Jos teigimu, elgesio pokyčiai gali būti požymis, jog žmogui reikalinga psichologinė pagalba.

„Pavyzdžiui, žmogus buvo pakankamai emocionalus ir staiga kažkaip apatiškas, niekas neįdomu, jokių emocijų nepatiria. Tai irgi gali būti ženklas“, – sakė psichologė B. Pučinskaitė. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tokiu atveju neužtenka pasakyti „viskas bus gerai“. Jos teigimu, žmonės, išgirdę šią frazę, nenori atsiverti ir kalbėti apie savo emocijas.

„Žinojimas, kaip prieiti prie žmogaus, kad galim su juo išbūti, nereikia situacijos iš karto kažkaip labai sutvarkyti. Padėti jam prisiminti, ką jis jaučia kūne, pakvėpuoti kartu su juo. Patikinti, kad žmogus nemirs nuo panikos atakos“, – akcentavo psichologė.

REKLAMA

Pasak psichologų, jei žmogus nesikreipia pagalbos ir neišlieja emocijų, dažniausiai jas ima slopinti vartodamas alkoholį arba psichotropines medžiagas.

Tyrimai rodo, kad žmonės, slopinantys emocijas, dažniau serga onkologinėmis, širdies ligomis, turi padidėjusį kraujospūdį.

Būkime atidesni esantiems šalia

Kaip anksčiau naujienų portalui tv3.lt pasakojo psichologas, psichoterapeutas Gediminas Navaitis, pastebėti reikėtų ir tuos ženklus, kurie gali išduoti ne tik prastą psichinę savijautą, bet ir mintis apie savižudybę.  Psichologo teigimu, klaidinga manyti, kad tik specialistai gali įvertinti ir pastebėti kito asmens vienišumą, jo problemas.

REKLAMA

Pasak G. Navaičio, prastą žmogaus psichinę būklę galima įtarti tuomet, kai šis jaučiasi vienišas, neturintis su kuo bendrauti, net jei yra kitų žmonių apsuptyje.

Taip pat asmuo gali užsiminti ir išsakyti tokias mintis, pavyzdžiui, kad šis yra niekam nereikalingas, kad niekas neverks per jo laidotuves ar kad į jas niekas neatvyks.

„Kiekvienas iš mūsų tokių požymių galėtų pastebėti ir daugiau: žmogus atsisveikina, sutvarko kažkokius savo darbus, reikalus, tarsi nebesiruoštų jų daugiau daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būtų didelė klaida ieškoti vieno kokio nors požymio ir iš jo spręsti, kas vyksta žmogaus galvoje. Žmogus yra prieštaringas, įvairus.

Jeigu artimiesiems būsime atidesni, patys pastebėsime tarpusavyje persipinančius nusivylimo, neadekvatumo ir atsiribojimo ženklus, suprasime, kad už jų gali slypėti ir ketinimas nusižudyti“, – paaiškino ekspertas.

3 svarbūs veiksmai norint padėti

Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė anksčiau TV3 Žinioms pasakojo apie tris svarbiausius veiksmus, padedančius žmogui, susiduriančiam su sunkumais.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad svarbu atidžiai stebėti žmogų, pasiteirauti apie jo savijautą ir iš tiesų išklausyti.

„Labai mėgstame patarinėti, kišti savo nuomonę, kaip aš išgyvenau ir kaip čia gyvenimas yra suraitytas. Todėl tas aktyvus klausymas, dėmesingas klausymas ir yra tai, kai tu klausi kito žmogaus, kokia yra jo emocinė būsena, o ne kaip tau atrodo, kaip turėtų būti“, – teigė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus atstovė Jovita Kriukelytė.

REKLAMA

Lietuvos Raudonasis Kryžius organizuoja ir pirmosios psichologinės pagalbos mokymus, kurių metu žmonės mokosi atpažinti emocijas, išklausyti streso apimtą žmogų ir įvertinti, kokios pagalbos reikia ir, jei reikia, tinkamai nukreipti.

Be to, mokymai padeda suprasti, kada reikėtų nukreipti žmogų pas profesionalus, o kada užtenka tiesiog būti šalia ir palaikyti. Šie mokymai skirti ne tik specialistams, bet ir visiems, norintiems išmokti tinkamai reaguoti krizės metu.

Gal lietuvos pilietis, lietuvis ,keista ?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų