• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo mėnesį pasitaikė proga tris savaites keliauti po Kiniją. Su grupele iš Lietuvos aplankėme didžiausius šios šalies miestus ir istorines vietoves, susipažinome su šventyklomis, kultūros ir istorijos paminklais, keliavome po Lotoso, Utaišanio ir Ui kalnus bei gamtos draustinius, bendravome su vietos gyventojais.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija turi ne tik 1,5 milijardo gyventojų, bet ir didžiulį ekonominį potencialą. Šiai šaliai būdingas veržlumas bei išradingumas.

REKLAMA

Kinų kalba "Kinija" pažodžiui reiškia "centre esanti šalis". Ši sąvoka tarsi apibūdina šalies geografinį apibrėžtumą, istorijos savitumą ir kultūros išskirtinumą.

Keliavome po Kiniją autobusais ir traukiniais, aplankėme mums mažai žinomų Kinijos vietovių ir gamtos draustinių. Įsitikinome, kad Kinija turi du skirtingus veidus: tai neįtikimai spartūs ekonomikos ir šiuolaikinio mokslo šuoliai bei savitos tūkstantmečius išsaugotos vertybės.

REKLAMA
REKLAMA

Ši šalis pasauliui padovanojo arbatą, šilką, porcelianą, popierių, pirmą spausdintą knygą ir daugelį kitų svarbių žmonijai dalykų.

Kur viešpatauja imperatoriai

Ankstyvą kovo 11-osios rytą atskridome "Finnair" lėktuvu iš Helsinkio į Pekiną. Pasitiko pavasariškas oras, nors žalumos sostinėje dar buvo nedaug. Megapolis apgaubtas pilku smogu ir migla, gatvės plyšo nuo gausybės automobilių, motociklų, dviračių ir pėsčiųjų keliamo rytinio triukšmo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pradėjome nuo didžiausios pasaulyje Tiananmenio aikštės. Ši milžiniška aikštė, kurioje telpa apie milijoną žmonių, ypač išgarsėjo po 1989 m. birželio 4 d., kai čia buvo išvaikyta studentų demonstracija.

Aikštėje plevėsuoja vėliavos, daug politinės simbolikos ir hieroglifais išmargintų patriotinių tekstų. Po didžiulę teritoriją marširuoja kareiviai, patruliuoja policininkai, vaikšto civiliai apsirengę saugumininkai.

REKLAMA

Netoli Tiananmenio aikštės - Kinijos imperatorių viešpatija. Juose yra Ming ir Cing dinastijų laikotarpiu Gugun imperatoriaus žiemos rūmai, pastatyti 1407-1420 metais, dar žinomi kaip Uždraustasis miestas. Tai didžiausi ir geriausiai išsilaikę rūmai pasaulyje. Juose iki 1924 m., kai imperatorius buvo nuverstas, gyveno ir valdė 14 Ming ir 10 Cing dinastijų imperatorių. Šiuose rūmuose yra 9 999 kambariai, salės ir menės, apie milijoną įvairių vertingų daiktų, meno kūrinių iš buvusių imperatorių dinastijų laikų.

REKLAMA

Nacionaliniame kinų restorane ragavome kinų patiekalų, skanavome garsiąją Pekino antį. Šios antys auginamos ir penimos išskirtinai, kepamos pakabintos, aplink sudėjus malkas.

Po pietų aplankėme Dangaus šventyklą - XV a. išskirtinį kulto kompleksą, pastatytą tarp sodų bei jį supančių istorinių medžių. Į šventyklą veda ketveri vartai, atgręžti į keturias pasaulio šalis. 1998 m. ši šventykla įtraukta į UNESCO Pasaulio kultūros paveldą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsilankėme 2008 m. Pekine vykusios olimpiados sporto komplekse, garsiajame "Paukščio lizdo" olimpiniame stadione, kuriame telpa 80 tūkst. žiūrovų.

Pekino senamiestis, dar vadinamas Maliandao arbatos rajonu,prieš olimpiadą buvo restauruotas. Čia veikia garsiosios arbatos parduotuvėlės, kur galima paragauti skirtingų rūšių kiniškos arbatos.

REKLAMA

Ligos diagnostika - iš pulso

Kinai į organizmą žiūri kaip į nedalomą visumą. Tradicinė medicina iš esmės yra holistinė ir rūpinasi visa žmogaus sveikata: protu, kūnu ir dvasia, taip pat socialine ir kitokia aplinka. Ieškoma ne ligos simptomų, bet priežasčių. Kinams atrodo keista tikėtis, kad pašalinus kurį nors organą sveikata pagerės. Svarbiausia - kuo anksčiau diagnozuoti negalavimų priežastį, o tai padaryti padeda subtilūs diagnostikos metodai, pavyzdžiui, pulso analizė. Pripažįstamas ir žalingas atmosferos veiksnių - drėgmės, karščio ir vėjo poveikis.

REKLAMA

Tradicinė kinų medicina laikosi tų pačių principų kaip ir kinų klasikinė praktika, kuri apima gydymą vaistiniais augalais (herbalizmą), akupunktūrą (adatų terapiją) ir akupresūrą (taškinį masažą), mitybos analizę ir specialias fizinių pratimų sistemas tai či ir dao in.

Penki elementai (žemė, vanduo, medis, metalas ir ugnis) dera su vaistažolėmis, kuriomis žolininkai gydo ligas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienam elementui priskiriamas su juo susijęs skonis ir organas ir tuo galima remtis išsirenkant tinkamą vaistą. Pavyzdžiui, rūgščios vaistažolės paprastai sulaiko kraujavimą, sumažina prakaitavimą, gydo kepenis.

Kiekvienoje vaistinėje galima įsigyti vaistažolių, šaknų, medžių rievių ir kitokių vaistų. Beveik 90 proc. farmacijos rinkos užima herbalinės gydymo priemonės.

REKLAMA

Gigantiškas drakonas

Didžioji kinų siena šiuo metu yra išlaikiusi tik apie 30 proc. pirmapradžio vaizdo. Likusi dalis gerokai apirusi.

Siena buvo pradėta statyti 220 m. pr. Kr. valdant imperatoriui Cin Ši Huang. Jis pirmasis suvienijo Kiniją. Atskirų provincijų fortifikaciniai įtvirtinimai buvo pradėti jungti į vieną ištisinę sieną, saugančią šalį nuo iš šiaurės puolančių hunų genčių.

REKLAMA

Sienos statyba tęsėsi iki Ming dinastijos valdymo (1368-1644 m.). 8 851 km ilgio statinys vingiuoja per penkias Kinijos provincijas nuo Ramiojo vandenyno iki Centrinės Azijos. Iš viršaus ji atrodo kaip gigantiškas drakonas.

Apsilankėme sienos papėdėje Mutienyu vietovėje esančiame akmenų sode, susipažinome su tradicine sodų kultūra. Keisčiausių formų akmenims skiriama daug dėmesio.

REKLAMA
REKLAMA

Sianas

Iš Pekino vakare išvykome traukiniu į Šaansi provincijoje įsikūrusį Sianą.

Kelionė traukiniu turi savo ypatumų: nedaug patogumų ir komforto, užtat gali pabendrauti su vietiniais.

Važiuodami traukiniu kinai valgo, geria arbatą, garsiai kalbasi, šypsosi. Nors retas kuris moka angliškai, - noriai bendrauja su užsieniečiais.

Kitą rytą atvykome į Sianą. Miestas pasitiko mus pavasariška žaluma: žydėjo persikai, magnolijos, švietė saulė.

Siane aptinkami vieni seniausių Kinijos architektūros paminklų, būtent čia prasidėjo Didysis šilko kelias, ėjęs per Vidurinę Aziją ligi pat Romos. Sianas siejamas ir su popieriaus gamybos pradžia.

Aplankėme didžiąją Laukinės Žąsies pagodą, kurioje saugomas budistų Šventasis raštas. Įspūdingame Šaansi provincijos istorijos muziejuje susipažinome su vienos seniausių Kinijos sostinių ir ankstyvosios imperijos istorija. Čia daug eksponatų iš bronzos, nefrito, porceliano. Ypač įspūdingi ir grakštūs keraminiai priegalviai, papuošti skulptūrėlėmis, graviūromis ir eilėmis.

Siano senamiestis apjuostas didžiule 40 km ilgio siena, kurią naktimis nušviečia tradiciniai raudono šilko šviestuvai. Klaidžiose senamiesčio gatvelėse gausu amatininkų dirbtuvėlių ir suvenyrų parduotuvėlių.

REKLAMA

Vietos teatre-restorane žiūrėjome kinų teatro artistų pasirodymą - spalvingą šou su tradiciniais kinų šokiais bei muzika. Prieš pasirodymą buvo patiekti kelių rūšių koldūnai, skirtingi padažai ir švelnus ryžių vynas.

Paskui autobusu nuvykome į netoli Siano esančią Lintongo vietovę. 1974 m. joje buvo surasta garsioji terakotinė armija. Tai bene didžiausias XX a. archeologinis radinys.

Ši kariuomenė, kurią sudarė daugiau nei 8000 žmogaus dydžio molinių karių ir arklių figūrų su visa kovine amunicija, turėjo po mirties saugoti netoliese palaidotą imperatorių Cin Ši Huan.

Molinė kariuomenė įtraukta į UNESCO Pasaulio kultūros paveldo sąrašą ir dabar restauruojama. Didžiuliuose angaruose galima pamatyti dalį iš beveik 8 tūkst. restauruotų ir iš šukių sulipdytų karių bei arklių.

Lotoso kalnuose

Kinija žavi savo gamtos draustiniais ir kalnais. Vieni iš jų - Huašano, dar vadinami Lotoso kalnais.

Žvelgiant iš viršaus, jie primena milžinišką lotoso žiedlapį, iš čia kilęs ir pavadinimas Huašano (kinų kalba Hua Shan - gėlės kalnas).

Šie kalnai garsėja stačiomis uolomis. Gerai žinomos vietos - Jučnano šventykla, Dženvu vienuolynas ir Dzintiano rūmai. Kelias, vedantis į viršūnes, vingiuoja skardžiais ir tarpekliais. Iš rytų, vakarų ir pietų kalną supa stačios uolos. "Yra tik vienas takas į Huašano kalną nuo senų laikų", - byloja senas kinų posakis.

REKLAMA

Lotoso kalnai puikuojasi penkiomis pagrindinėmis viršukalnėmis, nuo kurių galima grožėtis saulėtekiais ir slėnių terasomis, kurias gaubia debesų migla.

Pingyao miestelis

Išvyka traukiniu į Pingyao prasidėjo staigmena: nors turėjome bilietus su pažymėtomis vietomis, išvydome vagoną sausakimšą. Pasiekti savo vietas buvo beveik neįmanoma: kinai su nešuliais užkimšo net praėjimus! Nenoriai, bet galop jie užleido mūsų vietas.

Kelionė traukiniu buvo ilga ir monotoniška. Pro traukinio langus slinko Kinijos kraštovaizdis. Lyguma. Tvarkingai įdirbti laukai paįvairinti vandens kanalais ir medžių alėjomis - lyg ir maumedžių, tujų ar kiparisų. Pilki nameliai raudonų malksnų stogais, papuošti tradiciniais kinų komunistų partijos simboliais.

Po aštuonių valandų kelionės naktį pasiekėme senovinį Pingyao miestelį. Mus pasitikęs vietinis gidas palydėjo iki viešbučio aukšta miesto siena apjuostame senamiestyje.

Daugiau kaip 2000 metų skaičiuojantis miestelis išsaugojo didžiąją dalį savo senosios architektūros ir kultūros.

Jonas Nekrašius

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų