Pirmosios ponios apranga visada susilaukia labai daug diskusijų, vertinimų ir komentarų. „Tai, kad kyla diskusijos, parodo, kad mes tampame vis sąmoningesni ir vis aiškiau suprantame tai, kad politiko apranga yra turinti reprezentacinę funkciją – tiek šalies viduje, tiek ypatingai santykyje su kitomis valstybėmis ir užsienio politikos srityje“, – sako mados tendencijų analitikė Marija Palaikytė.
Apie Dianos Nausėdienės įvaizdį išsakė visą tiesą
Pašnekovė neslepia, kad protokolinis įvaizdis yra gan nemažai reikalaujantis. Svarbu pabrėžti tai, kad politikai, pasirinkdami savo įvaizdį, neša ir tam tikrą žinutę.
„Politikų ar pirmųjų ponių apranga yra iš principo diplomatinė kalba, kuri stipriai susijusi su tuo, kokią žinutę mes pateikiame apie save. Drabužis yra nebyli komunikacijos priemonė. Visuomenei jis gali patikti, gali nepatikti, bet iš principo tai – ne grožio konkursas.
Politiko apranga turi atitikti protokolinius reikalavimus – jie priklauso nuo susitikimo ar renginio. Protokolinė apranga yra nuosaiki, uždara – jei dėvimas sijonas, jis neturi būti trumpesnis nei iki kelių, nėra atvirų iškirpčių“, – tikina žinoma moteris.
Apžvelgdama Lietuvos pirmosios ponios aprangą, M. Palaikytė pastebėjo, kad D. Nausėdienė įvaizdžiuose naudoja svarbų akcentą:
„Kalbant apie Dianą Nausėdienę, ji yra nuoseklios aprangos žmogus. Ji protokoliškai rengiasi teisingai – jos apranga visada parinkta pagal formalumą, esant reikalui – ir šventei. Svarbu, kad yra panaudojama lietuviškos simbolikos atributika, pavyzdžiui, gintaro papuošalai.“
„Tarptautiniame kontekste tai dažnas atvejis – pirmosios ponios dažnai prioritetizuoja vietinių kūrėjų drabužius ar aksesuarus. Būtent tokiu būdu jos į tarptautinį kontekstą įneša savo šalies simboliką ar kūrėjų darbus. Gintaro pasirinkimas visada yra labai sveikintinas“, –
„Kalbant apie spalvas, šiuolaikiniame kontekste yra daug vietos savitumui, individualiam stiliui. Tad neteisingų spalvų moterų politikių aprangoje nėra. Galėčiau pasakyti, kad vis daugėja apraiškų, kuomet renginiuose apranga parodomas nerašytas ryšys su kultūros, su kurios susitinkama, atstovais.
Pavyzdžiui, pasirenkant spalvą, kuri yra simbolinė kultūroje, arba kaip tik atsakingai renkantis spalvas, kad nebūtų kontraversijų“, – pastebi pašnekovė.
Pažėrė kritikos
Specialistė tikina, kad D. Nausėdienės įvaizdžiai dar turi kur patobulėti:
„Pagrindinė kritika, kurią galima pasakyti, yra ypač aktuali mūsų dabartiniame, sąmoningo vartojimo pasaulyje. Į šį reiškinį įsitraukia ir karališkosios šeimos atstovai – pavyzdžiui, Didžiosios Britanijos karališkosios šeimos atstovai, pakartotinai dėvėdami tuos drabužius. Nekalbėkime apie tai, kad kaskart reiktų nustebinti vis nauju įvaizdžiu. Reiktų stebinti ne kiekybe, o kokybe. Mūsų pirmosios ponios atveju ją skatinčiau skirti daugiau dėmesio pasirinktos medžiagos kokybei – ypač avalynės, aksesuarų, rankinių.“
„Audinių pasirinkimas drabužiams taip pat labai svarbus – reiktų tokių, kurie nesilamdytų atsistojus po ilgo sėdėjimo. Kitas dalykas, mada ir drabužis yra naudingas įrankis tuo, kad pasitelkiant optinius sprendimus galima pasirinkti lengvesnį siluetą – priklausomai nuo kirpimo, iškirptės gylio, atlapų pločio. Mano akimis, mūsų pirmoji ponia neišnaudoja drabužio silueto optinių galimybių, kuris galėtų suteikti lengvesnį rezultatą“, – teigia ji.
M. Palaikytė pastebi, kad kartais pasirenkami įvaizdžiai sugriežtina D. Nausėdienės išvaizdą ir siluetą.
„Kartais yra pasirenkami per trumpi švarkeliai, dėl pasirinktų per plačių atlapų apsunkinama viršutinė dalis. Sakyčiau, kad tai apmaudus drabužio optinių galimybių neišnaudojimas“, – pažymi specialistė.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!