Padangas svilinančių vairuotojų efektingi pasirodymai bei susirinkusių gerbėjų šūksniai ir ovacijos neretą įkvepia pačiam išbandyti savo jėgas šonaslydyje. Tačiau nuo ko pradėti, ir ar Lietuvoje yra tokioms treniruotėms tinkamų vietų? Į šiuos ir kitus klausimus sutiko atsakyti Lietuvos ir užsienio varžybose patirtį kaupiantis „drifteris“ Paulius Petrauskas.
Daugiau laiko praleidžia simuliatoriuje
Automobilių sportas – didelių investicijų reikalaujanti veikla, tačiau norėdami išmokti šonaslydžio amato, būsimieji „drifteriai“ ne visada privalo labai plačiai atverti savo piniginę.
Štai, Lietuvos šonaslydžio čempionato PRO lygoje besivaržantis P. Petrauskas, norėdamas efektyviai suvaldyti išlaidas, didžiąją dalį asmeninių treniruočių praleidžia ne realioje lenktynių trasoje, o prie virtualaus lenktynių simuliatoriaus vairo. Sportininkas pažymi, kad realūs važiavimai gerokai išaugina sąnaudas bei pateikia pavyzdį: „Nusprendus treniruotis Kėdainių aerodrome, kuriame esanti kelio danga yra negailestinga padangoms, du trumpi važiavimai su PRO lygai paruoštu automobiliu atsieina apie 160 eurų, kuriuos tenka išleisti padangoms“.
Tuo tarpu viena valanda virtualiame lenktynių simuliatoriuje kainuoja tik 25 eurus. Negana to, taip treniruojantis nereikia papildomai mokėti už degalus, pirkti padangų ar investuoti į besidėvinčių dalių keitimą naujomis, o patirtis ir patobulinti įgūdžiai prie simuliatoriaus vairo bus kaip niekada vertingi varžybose.
Kur mokytis „driftinti“ Lietuvoje?
Vairuotojai, norintys išmokti valdyti automobilį ekstremalesnėmis sąlygomis, jau dabar gali rinktis iš keleto skirtingų vietų, kuriose gali būti surengtos individualios arba grupinės pamokos.
P. Petrauskas primena, jog viešasis eismas – netinkama vieta mokytis šoninio slydimo arba demonstruoti savo įgūdžius, nes taip galima sulaukti ne tik administracinės atsakomybės iš pareigūnų, tačiau ir prarasti sportininko licenciją.
PRO lygos sportininkas dalinasi vietų sąrašu bei rekomendacijomis, kur galima gilinti „drifto“ įgūdžius.
„Druskininkai Drift Arena“
Tai – naujausia ir optimaliausia vieta, kurioje galima išmokti „driftinti“ arba tiesiog tobulinti savo vairavimo įgūdžius.
„Druskininkai Drift Arena“ pradedantiesiems siūlo keletą ryškių privalumų. Trasa yra įsikūrusi atokiau nuo tankesnių gyvenviečių. Be to, lygi ir kokybiška asfalto danga užtikrins lėtesnį padangų dėvėjimąsi, o tai savaime sumažins išlaidas padangų komplektams, kurių reikia treniruotėms. Trasos nuoma vienai valandai čia kainuoja 80 eurų.
Sportininkų bei bendruomenės iniciatyvos
Lietuvos šoninio slydimo bendruomenės nariai taip pat prisideda prie iniciatyvų, kurios leistų mėgėjams ir profesionalams tobulinti šonaslydžio įgūdžius uždarose, saugiose erdvėse.
Pavyzdžiui, Vilniuje „drifto“ treniruotės vykdomos „Drift Land“ vardu pavadintoje aikštelėje. Treniruotė šioje vietoje kainuoja 45 eurus.
„Driftingo“ treniruotės taip pat nuolat organizuojamos Ukmergės pašonėje esančios neveiksnios Kopūstėlių raketinės bazės prieigose. Šioje treniruotėje dalyvio mokestis siekia 40 eurų. Informaciją apie tokias treniruotes galima rasti Lietuvos „drifto“ bendruomenės socialinio tinklo „Facebook“ grupėje.
Kačerginės „Nemuno žiedas“
„Nemuno žiedas“ gali pasirodyti kaip ideali vieta, kurioje pradedantieji galėtų išmokti šoninio slydimo pradmenų, tačiau treniruotės šioje vietoje reikalauja didesnių pradinių investicijų.
„Nemuno žiedo“ trasos nuoma vienai valandai sezono metu (balandžio–rugsėjo mėn.) kainuoja nuo 150 eurų. Norint trasą išsinuomoti visai dienai, nuomos kaina gali svyruoti nuo 850 iki 1 450 eurų.
„Pradedantiesiems rekomenduočiau susirasti panašių gebėjimų bendraminčių, į pagalbą pasikviesti trenerį ir tokiu būdu pasidalinti, tiek trenerio, tiek trasos nuomos kaštus. Taip bus ir pigiau, ir smagiau. Bendras tikslas ne tik padės greičiau mokytis iš savo klaidų, bet ir trasoje sugedus automobiliui, bendromis jėgomis jį patrauksite greičiau“, – sako P. Petrauskas.
Ką reikia žinoti prieš keliaujant į treniruotę?
Apsisprendusiems vykti į treniruotę ir degalų baką užpildžiusiems iki pat viršutinės ribos reikėtų pasirūpinti kitais žingsniais. Lenktynininkas ir „carVertical“ CRM bei „e-mail“ rinkodaros vadovas P. Petrauskas būsimiems „drifto“ bendruomenės nariams rekomenduoja vadovautis keliais patarimais.
„Naujos padangos dažnu atveju kainuoja pigiau negu naudotos. Dėl to prireiks mažiau ratlankių komplektų, nes naujos padangos dils kur kas lėčiau. Naudotos padangos neretai būna skirtingų gamintojų, modelių, pagaminimo metų, todėl ir sukibimas su kelio danga bus visada skirtingas. O tai pradedančiajam netgi apsunkina mokymosi procesą“, – priduria jis.
P. Petrauskas visiems pradedantiesiems rekomenduoja nebijoti kreiptis pagalbos į daugiau patirties turinčius bendraminčius, kurie galėtų pasidalinti patarimais.
„Tai sumažins treniruočių kainą ir ilgalaikėje perspektyvoje duos geresnių vaisių. Svarbiausia, žinoma, yra pradedančiojo noras ir užsispyrimas, tačiau pradėti mokytis slydimo Lietuvoje tikrai galima ir yra kur“, – pabrėžia sportininkas.
Jis taip pat viliasi, jog augantis susidomėjimas šia autosporto disciplina taps impulsu ne tik tobulinti vairavimo įgūdžius, bet ir priežastimi, dėl kurios Lietuvoje atsirastų daugiau „drifto“ varžyboms ar treniruotėms tinkamų vietų, kurių šiandien šalyje juntamai trūksta. Anot P. Petrausko, ypatingai didelis tokios slydimui dedikuotos vietos poreikis jaučiamas aplink Vilnių.