Ekspertų teigimu, šie rezultatai rodo, jog reikia griežtesnio reglamentavimo ir prevencijos pastangų, kad būtų sustabdytas paauglių elektroninių cigarečių rūkymas kitaip dar vadinamas garinimu, skelbia portalas „Daily Mail“.
Rūkančiųjų šlapime aptikta sunkiųjų metalų
Analizėje dalyvavo 200 JAV paauglių nuo 13 iki 17 metų, kurie buvo priskirti prie dažnai, nereguliariai ar retkarčiais rūkančių asmenų.
Vartojimas buvo nustatomas pagal vidutinį dūmų įtraukimų skaičių per dieną, kuris atitinkamai svyravo nuo 27, 7,9 ir 0,9 dūmų.
Po to buvo vertinami biologiniai žymenys šlapime, nustatant švino, urano ir kadmio metalų kiekį.
Tyrimo metu nustatyta, kad ir dažnai, ir nereguliariai elektronines cigaretes vartojančių asmenų šlapime švino kiekis buvo didesnis nei tų, kurie rūko retkarčiais.
Dažnai rūkančių vartotojų šlapime taip pat buvo daugiau urano, palyginti su retkarčiais rūkančiais vartotojais.
Urano kiekį organizme lemia skirtingi elektroninių cigarečių skysčių skoniai
Remiantis žurnale „Tobacco Control“ paskelbtomis išvadomis, urano kiekį lėmė skirtingi elektroninių cigarečių skysčių skoniai.
Trečdalis rūkorių pirmenybę teikė mentolio arba mėtų skoniui, 49,8 proc. rūkė vaisių skonio elektronines cigaretes, o 15,3 proc. rinkosi saldžius skonius.
Tyrėjų teigimu, saldžių skonių elektroninių cigarečių skysčius naudojusių asmenų šlapime urano kiekis buvo didesnis nei tų, kurie pirmenybę teikė mentoliui ar mėtoms.
Mokslininkai pripažino, kad tyrimas turi netikslumų, įskaitant tai, kad uranas šlapime galėjo atsirasti dėl aplinkos poveikio arba vartojimo su maistu.
Tačiau jie teigė: „Nepaisant neaiškumų, šiame tyrime nustatytas padidėjęs švino ir urano kiekis šlapime, tikrai susijęs su elektroninių cigarečių rūkymo dažnumu.
Mokslininkai perspėjo: „Saldūs skoniai gali kelti papildomą urano poveikio riziką. Elektroninių cigarečių vartojimas paauglystėje gali padidinti metalų poveikio tikimybę, o tai gali neigiamai paveikti smegenų ir organų vystymąsi“.
Elektroninės cigaretės itin pavojingos
„Šie rezultatai reikalauja tolesnių tyrimų, garinimo reguliavimo ir tikslinių visuomenės sveikatos intervencijų, kad būtų sumažinta galima elektroninių cigarečių vartojimo žala, ypač tarp paauglių“, – teigia mokslininkai.
UCL (tarptautinio Londono universiteto) Tabako ir alkoholio tyrimų grupės vienas iš vadovų profesorius Lionas Shahabas sakė: „Tai gerai atliktas tyrimas, kuriame pabrėžiama būtinybė atidžiai stebėti poveikį e. cigarečių vartotojams ir pabrėžiama, kad e. cigaretės nėra nerizikingos, todėl jų neturėtų naudoti niekada nerūkę žmonės, ypač paaugliai“.
Tačiau jis teigė, kad išvadas reikėtų vertinti atsižvelgiant į kontekstą, įskaitant tai, kad urano poveikis gali būti gaunamas iš įvairių šaltinių.
Tyrime nepavyko visko tiksliai ištirti
Tyrėjas Lionas Shahabas sakė, kad į atliktą analizę nebuvo įtraukta kontrolinė paauglių, kurie nevartojo elektroninių cigarečių, grupė.
Profesorius pridūrė: „Todėl šis tyrimas negali nieko pasakyti apie absoliutų sunkiųjų metalų poveikio padidėjimą dėl elektroninių cigarečių naudojimo šioje populiacijoje, o tik apie santykinį poveikį tarp rečiau ir dažniau elektronines cigaretes naudojančių asmenų“.
„Atsižvelgiant į tai, kad sunkiųjų metalų poveikį labiausiai lemia naudojamo prietaiso tipas, būsimuose tyrimuose reikėtų ištirti, ar yra kokių nors reikšmingų skirtumų tarp skirtingų e. cigarečių tipų, kad būtų galima informuoti reguliavimo institucijas, kaip apriboti prietaisų, kurių naudotojai gauna daugiau sunkiųjų metalų, naudojimą. Dėl santykinai mažos imties šiame tyrime šio klausimo nebuvo galima ištirti“, – sakė L. Shahabas.
Institucijos imasi griežtų ribojimų
Praėjusių metų birželį organizacijos „Action on Smoking and Health“ (Ash) paskelbtoje ataskaitoje nustatyta, kad 2023 m. net 20,5 proc. vaikų Jungtinėje Karalystėje bandė rūkyti elektronines cigaretes, palyginti su 15,8 proc. 2022 m. ir 13,9 proc. 2020 m.
Spalio mėnesį paskelbtu britų Vyriausybės Tabako ir elektroninių cigarečių rūkymo įstatymo projektu siekiama sukurti nerūkančiųjų kartą, uždraudžiant parduoti tabaką asmenims, gimusiems 2009 m. sausio 1 d. ar vėliau.
Be to, bus griežtai apriboto elektroninės cigaretės, siekiant sumažinti jų patrauklumą vaikams ir jaunimui.
Siūloma apriboti galimybę parduotuvėse eksponuoti elektronines cigaretes, taip pat apriboti jų skonius ir patraukliai atrodančias pakuotes.
Jei jau pradėjot tyrimus daryti tai ir visoms cigaretėms darykit, nesivaržykit. Bus ką palyginti.