REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos vaistų agentūrai (EVA) uždegus žalią šviesą „Pfizer“ vakcina skiepyti ir 12–16 m. paauglius, lieka tik laiko klausimas, kada šio amžiaus vaikai bus vakcinuojami ir Lietuvoje. Nepaisant pasigirstančių skeptiškų nuomonių, ar išties nuo COVID-19 reikia skiepyti ir juo paprastai lengvai persergančius vaikus, infektologai dėl to ragina imtis ryžtingų sprendimų ir nedelsti. Ministras Arūnas Dulkys sako, kad darbo grupė šiuo klausimu jau sudaryta. 

Europos vaistų agentūrai (EVA) uždegus žalią šviesą „Pfizer“ vakcina skiepyti ir 12–16 m. paauglius, lieka tik laiko klausimas, kada šio amžiaus vaikai bus vakcinuojami ir Lietuvoje. Nepaisant pasigirstančių skeptiškų nuomonių, ar išties nuo COVID-19 reikia skiepyti ir juo paprastai lengvai persergančius vaikus, infektologai dėl to ragina imtis ryžtingų sprendimų ir nedelsti. Ministras Arūnas Dulkys sako, kad darbo grupė šiuo klausimu jau sudaryta. 

REKLAMA

Gegužės 31-ąją prasidėjus masinei gyventojų vakcinacijai nuo COVID-19 skiepytis kviečiami visi vyresni nei 16 m. asmenys. Panašu, kad greitai skiepijamųjų amžiaus grupė dar išsiplės – jau ruošiamasi skiepyti ir vaikus nuo 12 m.

Gydytojo infektologo prof. Vytauto Usonio teigimu, tą būtų galima daryti jau šiandien, tereikia nedelsti priimti sprendimų. 

REKLAMA
REKLAMA

„Nėra jokios atskiros vaikiškos vakcinos – ją turime Lietuvoje. Europos mastu sprendimai yra padaryti – EVA užregistravo šią indikaciją. Dabar reikia tik ryžtingo sprendimo iš mūsų Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM). Ir to reikia labai greitai ir ryžtingai, negali būti jokių abejonių. 

REKLAMA

Situacija šiandien yra labai aiški – nėra laiko delsti, tuščiai diskutuoti, reikia imti ir daryti. Visos sąlygos tam Lietuvoje yra ir jau šiandien vakcina gali būti skiepijama paaugliams nuo 12 m.“ – tvirtino profesorius.

Gydytojas įvardijo tris priežastis

Argumentuodamas savo žodžius gydytojas pateikė tris svarbiausias priežastis, kodėl nuo koronaviruso ne tik gali, bet turi būti skiepijami ir vaikai.

„Pirma, vaikai serga ir kai kurie jų serga gana sunkiai. Be to, niekad negalima lyginti sergančio vaiko su sergančiu suaugusiuoju. Jei norime lyginti, reikia lyginti sergantį vaiką su sveiku ir tai, kaip atrodo šeima, kurioje yra sveikas vaikas su ta, kurioje yra sergantis vaikas. Tai pirmas argumentas – vaikų sveikata.

REKLAMA
REKLAMA

Antra priežastis – rudenį, rugsėjo mėnesį vaikai turi grįžti į mokyklas ir jie tą turi padaryti kaip įmanoma labiau saugūs. Ir skiepas, įrodyta, milijonai žmonių pasaulyje yra suskiepyta, tą padėtų padaryti“, – vardijo V. Usonis.

Trečia pašnekovo įvardyta priežastis – paspirtis visuomenės imunitetui sukurti.

„Tam, kad suvaldytume pandemiją, turime pasiekti visuomenės imunitetą. O apie 20 proc. populiacijos sudaro vaikai ir be šios populiacijos dalies visuomenės imuniteto taip veiksmingai, kaip galėtume pasiekti, nepasieksime“, – teigė gydytojas.

Dulkys: darbo grupė jau tai svarsto

Kaip patvirtino ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT) atstovė Aistė Tautvydienė, dabar visi sprendimai – SAM rankose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Atskira grupė jau sudėlios teorinius, praktinius, logistinius ir kitus veiksmus, kada vaikai bus pradėti skiepyti. (...) O šiaip bus įtraukta nauja indikacija, patikslinti informaciniai dokumentai, kad galima skiepyti ir tokio amžiaus vaikus. Tam buvo atlikti ir klinikiniai tyrimai, įvertinti duomenys“, – sakė ji.

Anot sveikatos apsaugos ministro A. Dulkio, darbo grupė šiuo klausimu jau turėtų būti pradėjusi darbą.

„Taip, kiek žinote, tiek yra sprendimai iš gamintojų, tiek EVA kalba eina apie vyresnius nei 12 m. [vaikus]. Bijau pameluoti, bet šiandien jau turėjo susirinkti atitinkama vakcinų darbo grupė, kuri šiuos dalykus svarsto. Taip, mes planuojame, tai negalėčiau pasakyti, nuo kada ir kaip“, – pirmadienį viešėjęs Šiauliuose žurnalistams sakė jis.

REKLAMA

Kaip patikslino sveikatos apsaugos viceministrė Živilė Simonaitytė, šiandien po pietų SAM suburta vakcinų darbo grupė, kurioje yra ir pagrindiniai šios srities Lietuvos mokslininkai, imunologai: „Jie priims galutinius sprendimus ir manau, kad atsakymai dėl vaikų nuo 12 metų skiepijimo „Comirnaty“ bus dar šią savaitę.“

Skiepijimo pradžia greičiausiai birželį

Kaip interviu „Lietuvos radijui“ patvirtino ir premjerė Ingrida Šimonytė, vaikų nuo 12 metų amžiaus skiepijimas nuo koronaviruso šalyje turėtų prasidėti jau birželio mėnesį.

„Aš manau, kad artimiausiu metu sprendimai, kurie suteiktų galimybę skiepyti tomis vakcinomis, dėl kurių Europos vaistų agentūra yra priėmusi sprendimą, bus priimti ir Lietuvoje. Europos vaistų agentūros sprendimas yra visiškai šviežias, jį priėmė tik penktadienį, mes tokio sprendimo tikėjomės“, – kalbėjo ministrė pirmininkė.

REKLAMA

Visgi ji pažymėjo, kad procesas užsitęs, nes galinčių pasiskiepyti vaikų yra apie 120 tūkst.

„Tas procesas šiek tiek užtruks, kadangi tai apie 120 tūkst. papildomų žmonių, kurie teoriškai galėtų būti paskiepijami, tai vertinant kiekius truputį laike išsitęs, bet sprendimas tikrai bus priimtas artimiausiu metu, nuo kada pradėsime realistiškai skiepyti, manau, kad birželio mėnesį“, – kalbėjo I. Šimonytė.

„Kadangi  sprendimus dėl tokio amžiaus vaikų skiepijimo priima tėvai ir globėjai, mes labai tikimės, kad bent jau tie tėvai, kurie patys pasirinko pasiskiepyti, pasirinks paskiepyti ir vaikus. Tai labai svarbu ir žvelgiant į rudenį, į normalų mokyklų grįžimą į kontaktinį ugdymą, ko mes tikrai sieksim, kad visi vaikai grįžtų į mokyklas, ir kuo daugiau vaikų bus paskiepyta, tuo saugesnė bus mokyklos aplinka“, – kalbėjo premjerė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pokalbis apie vakcinacijos procesą su Sveikatos apsaugos viceministre Ž. Simonaityte:

Dauguma vaikų serga lengvai

Įvairių šalių duomenys patvirtina, kad dauguma vaikų COVID-19 serga nesunkiai. Štai kalbėdamas apie dabartinę vaikų, uždarytų karantine, būklę ir sveikatos rodiklius Kauno klinikų Vaikų ligų klinikos vadovas prof. Rimantas Kėvalas apibendrino ir vaikų sergamumo koronavirusu tendencijas.

„Išanalizavus 87 šalių ir 25 mln. susirgusių COVID-19 infekcija žmonių duomenis vidutiniškai vaikai sirgo apie 11 proc. Dauguma jų buvo besimptomiai, lengva forma sergantys vaikai. Taip, buvo sunkių atvejų, kuriuos reikėjo guldyti į ligonines, gydyti intensyvios terapijos skyriuje, Lietuvoje neturėjome  mirčių atvejų. Tačiau lig šiol niekas nepagalvojo apie šio ledkalnio apatinę dalį. Apie tą didžiulį šalutinį poveikį, kurį sukėlė mokyklų uždarytas ir ugdymo proceso sustabdymas“, – kalbėjo jis ketvirtadienį diskusijos Seime metu.

REKLAMA

Visgi jau kurį laiką vaikų gydytojai pastebi, jog susiduria ir su sunkesniais vaikų COVID-19 atvejais, o ligoninėse dėl šios infekcijos gydyti keli šimtai vaikų.

Kaip yra sakiusi VUL Santaros klinikų Vaikų ligoninės gydytoja Inga Ivaškevičienės, net ir persirgusieji infekcija vaikai dar kurį laiką gali jausti nuovargį. Be to, dėl COVID-19 kai kuriems iš jų „gali išsivystyti multisisteminis uždegiminis sindromas“:

„Pažeidžiama daugiau nei viena organų sistema. Gali būti pažeidžiama širdis, inkstai, plaučiai, kraujotakos sistema, centrinė nervų sistema. Tokie vaikai dažniausiai serga sunkiai, prireikia gydymo intensyvios terapijos skyriuje.“

REKLAMA

Pirmoji vakcina paaugliams

Portalas tv3.lt primena, kad EVA penktadienį paskelbė pritarianti 12–15 metų amžiaus vaikų skiepijimui „Pfizer-BioNTech“ vakcina nu koronaviruso. 

„Pfizer-BioNTech“ preparatas taps pirmąja paaugliams skiepyti patvirtinta vakcina nuo pandeminio koronaviruso 27 valstybių Bendrijoje.

EVA vakcinų programos vadovas Marco Cavaleri nurodė, kad Europos Sąjungos vaistų reguliavimo tarnyba gavo visus būtinus duomenis, kad patvirtintų vakcinos naudojimą paaugliams, ir nustatė, kad ji veiksmingai apsaugo nuo COVID-19. 

Šį EVA sprendimą dar turi patvirtinti Europos Komisija ir nacionaliniai reguliuotojai, pridūrė jis. Praėjusį mėnesį Kanada ir JAV taip pat leido naudoti šią vakciną paaugliams, turtingosioms šalims artėjant prie užsibrėžtų suaugusiųjų skiepijimo tikslų ir siekiant imunizuoti kuo daugiau visų gyventojų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Pfizer-BioNTech“ vakcina nuo COVID-19 buvo pirmoji, kurią Bendrijoje gruodį buvo leista pradėti naudoti 16 metų ir vyresniems žmonėms.

Vokietija 12 metų sulaukusius ir vyresnius vaikus pradeda skiepyti nuo birželio 7 dienos. Rumunija jau pradėjo tą daryti paskutinėmis gegužės dienomis. Lietuvoje šiuo metu gali skiepytis visi vyresni nei 16 metų gyventojai.

DIENOS PJŪVIS. Masinė vakcinacija – ką reikia žinoti žmonėms prieš skiepą?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų