REKLAMA

  • tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vos tik iš žemės išeina pašalas, požeminiuose labirintuose gyvenantys kurmiai pabunda ir pradeda savo triūsą – rausia gilius urvus, o žemę išstumia į dirvos paviršių.

Vos tik iš žemės išeina pašalas, požeminiuose labirintuose gyvenantys kurmiai pabunda ir pradeda savo triūsą – rausia gilius urvus, o žemę išstumia į dirvos paviršių.

REKLAMA

Išrausti daigai ir kauburėliai taip piktina žmones, kad kiekvieną pavasarį kurmiams paskelbiamas karas. Išrasta daugybė kurmių baidymo gudrybių, naikinimo prietaisų ir medžiagų. Tačiau neskubėkite kurmių varyti iš savo daržo ar pievos, nes jie puikūs sąjungininkai kovoje su žemės ūkio kenkėjais.

Į kurmį įprasta žiūrėti kaip į žemės ūkiui trukdantį padarą. Daug kas klaidingai galvoja, kad kurmiai minta augalų šaknimis ar daigais. Iš tiesų šie akli juodakailiai nuo ankstyvo pavasario iki vėlyvo rudens naikina daržo, sodo, pievų kenkėjus. Jie minta žemėje tūnančiomis karkvabalių, kurklių ir kitų kenkėjų lervomis, kurios daro milžinišką žalą žemės ūkiui. Jei pievoje vienas po kito dygsta kurmiarausiai, gali būti, kad žolių šaknis jau graužia balti riebūs karkvabalių vikšrai arba kurkliai.

Kurmiai mėgsta ir peles, jie naikina naujagimių peliukų lizdus žemėje. Šie gyvūnėliai minta ne augalais, o įvairiausiais vabzdžiais, sliekais. Jie sunaikina daugybę straubliukų, vikšrų, šliužų, sraigių, šimtakojų, smulkių graužikų ir netgi nedidelių gyvačių. Kurmiai labai ėdrūs – per parą suėda tiek, kiek patys sveria (50–60 g), o pasisotinę užsigeria vandeniu. Šie gyvūnėliai migruoja priklausomai nuo to, kiek dirvožemyje yra maisto. Kai jie sunaikins visus kenkėjus jūsų sklype, migruos į kitą.

REKLAMA
REKLAMA

Kurmiai visą gyvenimą praleidžia labirintuose, kuriuos jie kasa labai greitai ir įvairiame gylyje. Kartais takai būna visai arti žemės paviršiaus, o jei žemė stipriai suplūkta, pasiekia ir 0,5 m gylį. Buveinė, kurioje laikomos maisto atsargos, yra 1,5–2 m gylyje. Ieškodami maisto, kurmiai per naktį iškasa net 70 m ilgio tunelį. Mokslininkai teigia, kad kurmiai po žeme orientuojasi pagal žemės magnetinį lauką.

REKLAMA

Kurmiai savo juodą kailį greitai sudėvi, todėl jį keičia 3–4 kartus per metus. Jauniklius atsiveda požeminėse ertmėse, lapų ir samanų lizde. Kasmet atsiveda 1–2 vadas po 2–6 jauniklius.

Ten, kur įsikuria kurmiai, gyvenimas žemėje dažniausiai būna subalansuotas. Žemė, kurią šie gyvūnai išrausia, kyla iš žemesniųjų sluoksnių, puikiai tinka žemdirbystei. Darže apsigyvenę kurmiai rodo, kad dirvožemis derlingas, purus, pilnas puvenų.

Taigi, nebaidykime ir nenaikinkime kurmių. Jų išraustus purios žemės kauburėlius mūsų išpuoselėtoje vejoje ar ganykloje tiesiog išlyginkime grėbliuku arba susemkime ir išpilkime į daržo lysvę.

Parengė Virgina Šukytė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų