• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką reiškia sapnai, kodėl sapnuojame ir kokios realios naudos galime iš jų gauti, ar galime sužinoti sapnų reikšmę ir kodėl kai kurie išvis nesapnuojame, apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ komentuoja egzistencinės terapijos praktikas, dr. Justinas Grigas.

Ką reiškia sapnai, kodėl sapnuojame ir kokios realios naudos galime iš jų gauti, ar galime sužinoti sapnų reikšmę ir kodėl kai kurie išvis nesapnuojame, apie tai naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ komentuoja egzistencinės terapijos praktikas, dr. Justinas Grigas.

REKLAMA

Austrų psichiatras, psichologas ir psichoanalizės pradininkas Zigmundas Froidas yra sakęs, kad „sapnai – tai karališkasis kelias į pasąmonę“, vis tik jau dabar aišku, kad sapnų reikšmės kiekvienam žmogui gali reikšti skirtingus dalykus, todėl norint suprasti sapnų reikšmes, o galbūt sužinoti, kodėl apskritai nesapnuojate, reikia šiai sričiai skirti dėmesio.

Egzistencinės terapijos praktikas J. Grigas sako, kad sapnai yra išties didelis resursas, kuriuo galima naudotis bandant suprasti, su kokiais sunkumais, iššūkiais susiduria žmogus, bet būdamas budrus juos slopina arba užgniaužia. Tokiu atveju prasminga tyrinėti, ką žmogus naktimis sapnuoja.

REKLAMA
REKLAMA

Sapnai ir jų reikšmės – ekspertas paaiškino, ką galime sužinoti miegodami

Vėliau, turint tokius užrašus, su sapnais galima dirbti tiek savarankiškai, tiek lankantis pas psichoterapeutą.

REKLAMA

„Būdas, kuriuo yra dirbama su sapnais terapijoje, tai ėjimas per laisvas asociacijas, pavyzdžiui, paimam sapną, tada klausiama, kurie vaizdiniai, kurios situacijos labiau traukia dėmesį, kurios yra intensyvesnės ir vietoje to, kad visą sapną aprėpti, mes apsistojame ties vienu fragmentu, kuris turi tarsi energetinį telkinį savyje ir tada kviečiama žmogų atkreipti dėmesį, o kokie jausmai yra susiję su tuo“, – pasakoja J. Grigas.

Anot jo, paprastai būtent jausminės asociacijos padeda atskleisti, ar žmogus bijo artėjančių pokyčių, tarkime, jaunas žmogus nerimauja prieš išsikrausdydamas iš namų, ar suaugęs žmogus dėl įvairių gyvenimiškų situacijų savyje kaupia pyktį, o galbūt dar vyresnis žmogus kenčia, nes suvokia, kad mirtis tampa vis artimesnė.

REKLAMA
REKLAMA

Dėl įvairių nerimą keliančių priežasčių, o galbūt ir patirtų traumų ar stiprių baimių, kai kurie žmonės natūraliai priešinasi sapnavimui.

Pasak eksperto, taip yra ir todėl, kad esant vidiniams konfliktams ar sunkumams, intensyviai sapnuoti kainuoja daug jėgų – žmogus paprasčiausiai nepailsi ir pasidaro vangus. Tad ką daryti, jei norite sapnuoti, bet to nepavyksta padaryti?

„Galima nusiteikti sapnavimui. Kuo daugiau dėmesio skiriame sapno gyvenimui būdraudami tuo sapnai tampa lengviau prisimenami. Iš tikrųjų, ir įmanoma nusiteikti sapnavimui, yra ir toks dalykas, kaip sąmoningas sapnavimas (angl. lucid dreaming), kai sapne mes suprantame, kad sapnuojame ir minimaliai galime daryti įtaką tame sapne, net ir tokiai būsenai pasiekti galima treniruotis“, – vardija pašnekovas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vis tik jis pataria, kad norint sapnuoti, labai svarbu sąmoningai sau skirti daugiau dėmesio, medituoti, pagalvoti apie situacijas, kurios yra sudėtingos realiame gyvenime ir savęs paklausti, kaip dėl to jaučiuosi. Veikiausia tai gali padėti susigrąžinti sapnus.

Be to, dar vienas iš būdų treniruotis yra užsirašinėti sapnus.

Daug ir išsamiai apie sapnus, nesapnavimą, košmarus ir kada jau reikia susirūpinti, kad sapnų gyvenimas tampa per daug intensyvus, kviečiame žiūrėti tv3.lt tinklalaidėje „Sveikatos DNR“.

REKLAMA

Kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“ jau dabar!

 

„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.

Laidos metu kalbėjome šiomis temomis:

00:00 Temos ir pašnekovų pristatymas

00:25 Kas yra sapnai ir iš kur jie atsiranda

03:00 Ar visi sapnuojame?

06:40 Kai kurie žmonės sapnų neatsimena: priežasčių yra įvairių

07:40 Košmarai – kodėl jie atsiranda ir kada susirūpinti

11:00 Ką reiškia kai kurie sapnai, kokie vaizdiniai kyla?

14:10 Kai prastas miegas, intensyvus sapnavimas neleidžia pailsėti – metas kreiptis į psichoterapeutą

REKLAMA

15:30 Kaip dirbama analizuojant sapnus: štai, ką reikia užsirašyti

17:40 Ar žmogus gali sąmoningai nusiteikti, kad sapnuos?

19:15 Sapnavimas būdraujant: kas tai ir kam jo reikia

21:35 Ar sapnai gali būti naudojami žmogaus psichologinėms problemoms spręsti?

23:00 Keisti, nemalonūs ir seksualiniai sapnai – jie gali tapti užuominomis, kur yra problemos

26:45 Technikos, kaip nusiteikti sapnuoti sąmoningai

29:50 Ar reikia gilintis į tai, kas kelia nerimą: o gal geriau palikti ramybėje tuos iššūkius

31:50 Patarimai, kaip nagrinėti sapnų reikšmę savarankiškai: štai, ką reikia užsirašyti

tv3.lt

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų