• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Apple“ ir „Google“ bendradarbiauja siekdamos įspėti naudotojus, ar jie yra sekami per „Bluetooth“ ryšį. Portalas „Euronews“ paaiškino, kaip nustatyti, ar jus stebi, ir ką tokiu atveju daryti.

„Apple“ ir „Google“ bendradarbiauja siekdamos įspėti naudotojus, ar jie yra sekami per „Bluetooth“ ryšį. Portalas „Euronews“ paaiškino, kaip nustatyti, ar jus stebi, ir ką tokiu atveju daryti.

REKLAMA

Jei telefone pasirodo įspėjimas „rastas kartu su jumis judantis [daiktas]“, nežinomas įrenginys seka kiekvieną jūsų judesį. Tai naujausias pokytis, kurį „Apple“ ir „Google“ diegia siekdamos užkirsti kelią piktnaudžiavimui prietaisais, padedančiais sekti jūsų daiktus.

Ką reiškia išmaniajame įrenginyje pasirodęs įspėjimas?

Perspėjimas reiškia, kad kieno nors kito „Air Tag“, „Find My accessory“ ar bet kuris kitas „Bluetooth“ sekimo įrenginys juda kartu su jūsų įrenginiu.

Kartu su šiuo naujuoju perspėjimu telefonuose dabar bus galima pamatyti sekimo įrenginio identifikatorių ir gauti instrukcijas, kaip jį išjungti.

REKLAMA
REKLAMA

„AirTag“ ir trečiųjų šalių „Find My“ tinklo priedai nuo pat pradžių buvo kuriami taikant pirmąsias pramonėje privatumo ir saugumo apsaugos priemones, – rašoma bendrame „Apple“ ir „Google“ pareiškime. – „Apple“ išliko įsipareigojusi diegti naujoves ir papildyti šias apsaugos priemones, kad vartotojai būtų saugūs“.

REKLAMA

Toliau pareiškime teigiama, kad naujasis įspėjimas yra susietas su pramonėje nustatytų gairių rinkiniu, skirtu visiems būsimiems gamintojams, kurie galbūt norės kurti bet kokias integruotas sekimo galimybes.

Kas tai per įrenginiai?

„Bluetooth“ buvimo vietos sekimo įrenginiai – tai nedideli baterija maitinami prietaisai, tokie kaip „AirTag“, „Life360 Tile“, „Chipolo“ ir „Samsung SmartTags“, naudojami asmens bagažui ar nuosavybei sekti.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo mėnesį „Apple“ bandė atmesti JAV grupės ieškinį, kuriame teigiama, kad jos produktai padėjo persekiotojams sekti savo aukas, tačiau jam nepavyko.

Pasak „Bloomberg“, JAV apygardos teisėjas Vince‘as Chhabria San Francisko teismo salėje tuo metu sakė, kad trys pagrindiniai ieškovai pateikė pakankamus reikalavimus dėl aplaidumo ir atsakomybės už gaminį.

Kaip ieškoti nežinomo sekimo įrenginio

JAV ne pelno siekianti organizacija „Electronic Frontier Foundation“ (EFF), kovojanti už skaitmenines žmogaus teises, vadove „kaip aptikti „Bluetooth“ sekimo įrenginius“ aiškina, kad jie palaiko ryšį su šalia esančiais telefonais, kad galėtų sekti savininkui priklausančio daikto buvimo vietą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi, jei asmuo pametė dviratį, ant dviračio esantis sekimo įrenginys siųs signalus į visus netoliese esančius telefonus, kuriuose bus nurodyta jo buvimo vieta, ir galiausiai jis pasieks savininką.

„Nors prietaisų gamintojai nuolat kartoja, kad jie yra skirti tik fiziniam turtui sekti, labai lengva, kad kas nors vieną iš šių sekimo įrenginių uždėtų žmogui“, – rašoma vadove.

Operacinės sistemos „Android 14+“ ir „iOS 14.5+“ gali aptikti „nežinomus“ sekimo įrenginius, tačiau dažnai prireikia iki 24 valandų, kol telefonai išsiunčia perspėjimą, rašoma toliau vadove.

REKLAMA

Sekimo prietaisas gali slėptis bet kur

Kartais sekimo įrenginys siunčia signalą, bet ne visada, nes savininkas gali išjungti šią funkciją.

Tiems, kurie turi senesnes operacines sistemas, šį sekimą taip pat galima atlikti naudojant kai kurias trečiųjų šalių programas, pavyzdžiui, „AirGuard“.

Visuose telefonuose automatiškai leidžiami saugos perspėjimai dėl nežinomo sekimo, tačiau naudotojas gali dukart patikrinti šiuos leidimus savo nustatymuose.

REKLAMA

Kai telefonas gauna įspėjimą, naudotojas gali bakstelėti jį ir pamatyti visas vietas, kur buvo nuo tada, kai jo telefonas užregistravo nežinomą įrenginį.

EFF vadove siūloma ieškoti sekimo prietaiso bet kur, kur galėtų būti paslėptas euro dydžio objektas, pavyzdžiui, bet kokiose kišenėse, rankinės ar striukės pamušaluose ar net po automobiliu. Gautame pranešime naudotojai gali bakstelėti „Play Sound“ (liet. „Groti garsą“), kad būtų lengviau nustatyti sekimo įrenginio buvimo vietą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie „Bluetooth“ įrenginiai leis naudotojui sužinoti daugiau informacijos apie tai, kam jis priklauso. EFF vadove siūloma pridėti „Apple AirTag“ prie telefono nugarėlės ir gauti serijinę informaciją kartu su keturiais paskutiniais telefono numerio skaitmenimis.

EFF taip pat siūlo susisiekti su valdžios institucijomis arba išimti bateriją, kad būtų išjungtas sekimo įrenginys. Tai vertėtų padaryti net ir tokiais atvejais, kai naudotojas mano, kad jokio pavojaus nėra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų