• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Moterims, kurios planuoja nėštumą ar jau laukiasi vaiko, svarbu pasirūpinti ne tik savo ir vaiko sveikata, tačiau nepamiršti užpildyti ir visų reikalingų dokumentų, skirtų išmokoms gauti.

Moterims, kurios planuoja nėštumą ar jau laukiasi vaiko, svarbu pasirūpinti ne tik savo ir vaiko sveikata, tačiau nepamiršti užpildyti ir visų reikalingų dokumentų, skirtų išmokoms gauti.

REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt teisininkė Greta Užkuraitė suteikė visą reikalingą informaciją, kurią turi žinoti besilaukiančios ar planuojančios nėštumą moterys.

Kalbant apie vaiko planavimą, tuo metu pildyti nieko nereikia. Teisininkė pabrėžia, kad ypatingai svarbu dirbantiems savarankiškai arba turintiems savo įmones susižiūrėti, ar apskritai yra kaupiamas socialinis motinystės stažas.

Tuo metu ar dirbant su individualia veikla, būtų verta pradėti daryti avansinius VSD mokėjimus „Sodrai“, kad ji galėtų matyti informaciją laiku. Kitu atveju išmokos gali labai smarkiai vėluoti.

Dirbant savarankiškai ir deklaruojant pajamas tik kartą metuose, „Sodrai“ tiesiog yra pateikiama informacija apie mūsų gautas pajamas tik kartą į metus, todėl gaunasi situacija, kad žmonės išmokas paskui gali gauti tik po metų.

REKLAMA
REKLAMA

Pavyzdžiui, dabar pavasaris, tai šių metų pajamas deklaruotume tik kitą pavasarį. Tuo metu „Sodra“ galėtų gauti visą informaciją. Reikėtų namų darbus pradėti daryti iš anksčiau“, – pataria pašnekovė.

REKLAMA

O tiems, kas dirba pagal darbo sutartį – viskas yra paprasta, nes kas mėnesį ši informacija „Sodrai“ yra pateikiama ir ji viską matys laiku.

Pirmoji – neštumo ir gimdymo išmoka

Pasak teisininkės, nėščiai moteriai apsilankius pas šeimos gydytoją bus užvestas nėštumo ir gimdymo pažymėjimas, tačiau nėštumą prižiūrinti gydytoja pažymėjimą gali išduoti ne anksčiau nei 30 nėštumo savaitę. 

Tada, kai gydytojas jau išleis į nėštumo ir gimdymo atostogas, pirmoji išmoka yra – nėštumo ir gimdymo išmoka. „Sodra“ savarankiškai pati jos nesugalvoja išmokėti. Tėvai turėtų užpildyti prašymą, tačiau jei mama turi darbovietę, tada įprastai nieko papildomai daryti nereikės, nes darbdavys viską matys per sistemą.

REKLAMA
REKLAMA

„Gydytojas per esveikata.lt viską registruos, o darbdavys tą informaciją galės patikrinti ir matyti. Žinoma, kartais būna vidinių tvarkų, kai reikia laisvos formos prašymo, tačiau dėl to reikia pasitikrinti su savo darbdaviu.

Prašymas, kurį reikia užpildyti būna „nėštumo ir gimdymo atostogų“ prašymas, dar kitaip vadinamas „motinystės išmokų prašymas“. Jis reikalingas tam, kad būtų paskaičiuota išmoka ir pinigai būtų pervesti mamai“, – aiškina G. Užkuraitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienkartinė išmoka

Vienkartinių išmokų mes turime 2. Pirmoji yra sumokama tuo atveju, jei moteris negauna nėštumo ir gimdymo atostogų išmokos – neturėjo teisės į šią išmoką, nes neturi reikiamo stažo. Šios išmokos dydis šiuo metu yra 353,65 Eur. Taip pat vienkartinė išmoka gimus vaikui yra 605 eurai ir yra skiriama visiems Lietuvoje registruotiems vaikams. Tai neturi įtakos, ar tėvai turi teisę gauti išmokas iš „Sodros“ ar ne.

REKLAMA

Reikiamus dokumentus mes galime užpildyti tada, kai vaikas yra gimęs. Tačiau svarbu atlikti keletą žingsnių: gimusį vaiką tėvai turi užregistruoti. Grįžus iš ligoninės bus gaunamas tik gimimą patvirtinantis išrašas, tačiau tai nebus nei gimimo liudijimas, nei dokumentas, todėl tėvai per 3 mėnesius turi vaiką užregistruoti.

Gavus gimimo liudijimą, tėvai turi deklaruoti kūdikio gyvenamąją vietą ir tada galima kreiptis dėl papildomų socialinių išmokų, tačiau kreiptis jau reikia nebe į „Sodrą“ o į savivaldybę.

REKLAMA

„Viską lengvai galima pasidaryti internetu. Gauname 605 eurus vienkartinę išmoką, o po to prisideda vaiko pinigai, kas mėnesį po 96,25 eurus.

Papildomai išmoka padidėja tuo atveju, jei vaikas turi negalią ir jei šeima turi 3 ir daugiau vaikų ar yra nepasiturinti šeima. Tokiu atveju prie 96,25 eurų yra pridedami 96,65 eurai už kiekvieną vaiką“, – nurodo teisininkė.

Kaip yra apskaičiuojama nuolatinė išmoka?

Pirmiausia yra tikrinama, ar asmuo turi socialinės motinystės stažą, kuris skaičiuojamas vertinant paskutiniuosius 2 metus. Turi būti sukaupta ne mažiau kaip 12 mėnesių per pastaruosius 2 metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei šis momentas yra išpildomas – teisę į išmoką asmuo turi, o jos dydžiui nustatyti yra vertinama pastarųjų 12 mėnesių pajamų laikotarpis, neįtraukiant mėnesio, prieš tą mėnesį, kai atsiranda teisė į išmoką.

„Jei teisė į išmoką atsiranda gegužės mėnesį – tai šių metų balandžio jau nebeįtrauks. Taip pat noriu pabrėžti, jog žmonės dažnai galvoja, kad vieną kartą apskaičiavus vidurkį – jis bus taikomas visada, nes vėliau seka ir vaiko priežiūros išmoka.

REKLAMA

Tačiau dėl vaiko priežiūros išmokos, bus vertinamas 12 mėnesių pajamų laikotarpis tokiu pačiu principu iš naujo. Vadinasi, net gi pateks tie keli mėnesiai, kai bus skirta nėštumo ir gimdymo atostogų išmoka“, – pabrėžia G. Užkuraitė.

Neštumo ir gimdymo atostogos

Šios atostogos negali prasidėti anksčiau nei 30 nėštumo savaitę, tačiau kai kurioms mamoms kyla klausima, ar verta šias išmokas pasivėlinti? Kartais būna, kad visą nėštumo laikotarpį moteris gerai jaučiasi, dirba.

REKLAMA

Pirmiausia reikia įsivertinti pagal darbo sutartį – ar šį laikotarpį apsimoka pasivėlinti. Nors šis laikotarpis gražiai pasislinks, tačiau vaiko priežiūros išmoka priklauso ir tęsis iki kol vaikui sukaks 1,5 arba 2 metukai.

„Jei pasivėliname nėštumo ir gimdymo atostogas – vadinasi, mes vėliau išeisime ir į vaiko priežiūros atostogas. Jos jau negalės būti pratęstos, nes jos pririštos prie vaikučio gimtadienio. Kartais mamos nepasiskaičiuoja ir mėnesiu pasivėlina išmokas ir taip praranda 1 mėnesio išmoką, kurios jau nebegalime susigrąžinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dirbant savarankiškai, galima išeiti į nėštumo ir gimdymo atostogas 30 savaitę, kaip ir numato gydytojai, tačiau veiklą toliau galima vykdyti ir tai išmokai įtakos neturi. Galima dirbti pagal individualią veiklą ir gauti pajamas, tačiau ir būti nėštumo ir gimdymo atostogose“, – paaiškino teisininkė.

Gimus daugiau nei vienam vaikui

Kalbant apie tą atvejį, kai gimsta daugiau nei vienas vaikas – „Sodra“ papildomų išmokų šiuo klausimu neturi, tačiau yra galimybė abiem tėvams išeiti į vaiko priežiūros atostogas, todėl jie abu gauna išmokas, kaip už du atskirus vaikus.

REKLAMA

Pasak teisininkės, kas liečia nėštumo ir gimdymo atostogas – čia skaičiai nesikeičia, nes tai yra mamai skirtos atostogos, niekas nepadvigubėja. Tas pats galioja ir tėvystės atostogoms – joms yra skiriama 30 kalendorinių dienų, jos nepasidvigubina.

„Kalbant apie socialines išmokas, būtent iš savivaldybės – papildomai yra skiriama išmoka iki kol vaikams sukanka 2 metai. Kiekvienam vaikui yra skirta vienkartinė 605 eurų išmoka ir papildomai bendrai mokama 220 eurų.

REKLAMA

Tai yra bendra išmoka, ne už kiekvieną vaiką. Jei gimė trynukai – bus mokama 440 eurų, jei gimė ketvertukas – bus 660 eurų. Už kiekvieną papildomą vaiką yra mokama 220 eurų“, – tikina pašnekovė.

Sąlygos besimokančioms ar studijuojančioms mamoms

Jei mama studijuoja ar mokosi – jai gali pritrūkti motinystės stažo. Besimokančios mamos amžius nėra svarbus, jei asmuo gali įrodyti, kad mokėsi ar studijavo ir dėl to nesukaupė reikalingo socialinio motinystės stažo.

Visada yra galimybė užpildyti prašymą vienkartinei išmokai gauti. Šių išmokų be prašymo niekas neskirs. Jei nebuvo gaunamos jokios kitos pajamos, nuo kurių būtų buvęs mokamas valstybinis socialinis draudimas, nes kitaip nėra galimybės paskaičiuoti vidurkio, todėl yra taikoma tik minimali išmoka.

Stebiuosi, kad dar vis atsiranda norinčių gimdyti. Eikit žinot kur su tokiom išmokom? Atsitik kas vaiko tėvui, tai ir amen, skurdas, badas.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų