Sveikata

 

Tai naujienos apie svarbiausius atradimus, tyrimus, gydymo metodus ir sveikatos priežiūros politikos pokyčius. Skaitykite naujienas ir straipsnius apie ligų prevenciją, mitybą, fizinį aktyvumą, psichologinę gerovę ir naujausias medicinos technologijas. 

95 proc. žmonių nežino, kad yra užsikrėtę mirtina infekcija: štai kas gali pasitikrinti nemokamai

Gegužės 20–27 d. minima Europos testavimo savaitė, kurios tikslas – didinti informuotumą ir žinias  apie ŽIV, lytiškai plintančių infekcijų (LPI) ir hepatitų B ir C pasitikrinimo naudą, suvienyti organizacijas siekiant sudaryti geresnes galimybes išsitirti ir laiku pradėti gydymą.
Sveikata Prieš 3 val.

Algirdui smogė klastingas vėžys – pavojingus darinius šalino net keturis kartus

Kauno klinikų pacientui Algirdui per kiek daugiau nei dešimt metų keturis kartus buvo pašalinti vėžiniai odos audiniai – dažniausiai pasitaikanti odos vėžio forma bazalinių ląstelių karcinomos. Paskutinįjį kartą, vos prieš kelis mėnesius, Kauno klinikose Algirdui išoperuotas darinys galvoje, kuris buvo didelis, šlapiuojantis, įprastai atliekamas verpstės formos išpjovimas buvo negalimas dėl per didelio darinio ploto.
Sveikata Prieš 8 val.

Nebebus, kas gydo? Liūdni reikalai – netrukus medikų gali trūkti ne šimtais, o tūkstančiais

Dėl medikų – tiek gydytojų, tiek slaugytojų – stygiaus pavojaus varpais skambinama jau ilgą laiką. Skaičiuojama, kad mažiau nei po 10 metų  sveikatos specialistų gali trūkti ne tik šimtais, bet jau tūkstančiais. Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) gi tikina paruošusi planą, kaip situaciją pakeisti. SAM Sveikatos sistemos žmogiškųjų išteklių politikos skyriaus vedėja Diana Smaliukaitė konstatavo, kad šiuo metu stokojama ne vienos srities medikų.
Sveikata Prieš 22 val.

Pavojus – ne tik duše: įvardijo, kaip dar galima užsikrėsti vilnietį pražudžiusia klastinga liga

Tarnybos siunčia įspėjamąjį signalą – Lietuvoje padaugėjo užsikrėtimų pavojinga liga legionelioze. Nors iki 10 proc. atvejų ji gali būti mirtina, dalis užsikrėtusių žmonių simptomų net nepajaučia. Kodėl taip yra ir kaip apsisaugoti nuo legioneliozės?  Po naujausios žinios apie gegužės pradžioje fiksuotą 45-erių vyro mirtį nuo legioneliozės Vilniuje Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) konstatavo, kad šios infekcijos atvejų skaičius yra išaugęs.

Atėjus pas gydytoją su siuntimu – 150 eurų sąskaita: bandys užkirsti kelią įstaigų lupikavimui

Apsilankai poliklinikoje, pas šeimos gydytoją, kuris pakonsultavęs duoda siuntimą kardiologo konsultacijai. Pasižiūrėjus pagal bendradarbiavimo sutartį pamatai, kad Vilniuje eilė poliklinikoje ilgesnė nei vienoje privačioje įstaigoje. Nusiuntė ten, konsultavo, pirmoje konsultacijoje padarė kardiogramą, dar kitus tyrimus, paklausus, ar reikės mokėti, sako, kad ne, tik reikia po dviejų dienų ateiti atsakymų. Atėjus atsakymų gi išrašoma sąskaita už beveik pusantro šimto eurų.

Poilsiautojų pamėgtai vietai Dulkys žada investicijas: pacientai pagalbos sulauks operatyviau

Tęsdamas kelionę po šalies gydymo įstaigas Arūnas Dulkys praėjusią savaitę aplankė Molėtus. Ministras gyrė, kad rajono ligoninė – pavyzdys, kaip pavyko numalšinti nepagrįstas baimes dėl reformos pokyčių. Be to, jis pažymėjo, kad poilsiautojų pamėgtame krašte daugiau finansų bus skirta Skubios pagalbos skyriaus vystymui. „Kai yra lyderystė, randamas ir sutarimas.
Sveikata Prieš 1 val.

Skelbia gripo sezono pabaigą: mirė 27 žmonės, beveik pusė sirgusių – vaikai

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad praėjusią savaitę baigėsi 2023–2024 metų gripo sezonas. Kaip rašoma pirmadienį NVSC išplatintame pranešime, vertinant daugiametę sergamumo gripu ir ūminėmis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis (ŪVKTI) dinamiką, vaikų sergamumas sudarė apie 50 proc. visų registruotų atvejų. 2023–2024 metų sezoną vaikai sudarė 45 proc. visų gripo atvejų ir 49 proc. visų ŪVKTI atvejų.
Sveikata Prieš 2 val.

Vaistai yra, bet lietuviams neprieinami: vis dar esame dugne

Lietuva pagal inovatyvių vaistų prieinamumą užima vieną paskutiniųjų pozicijų visoje Europoje. Sveikatos apsaugos sistemos dalyviai apskritojo stalo diskusijoje ieškojo sprendimų, kaip situaciją pakeisti ir pacientams užtikrinti tolygų inovatyvaus gydymo prieinamumą.
Sveikata Prieš 4 val.

Už pelnymąsi iš pacientų – sankcijos: ruošiasi griežčiau bausti gydymo įstaigas

Šiuo metu Seime svarstomos Sveikatos draudimo įstatymo projekto pataisos, kurios leistų Valstybinei ligonių kasai turėti efektyvesnių teisinių priemonių norint išvengti sisteminių problemų sveikatos priežiūros srityje, padėtų prevenciškai užkirsti kelią neteisėtai gauti lėšų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, pelnytis iš pacientų, imant priemokas ir apmokestinant paslaugas, už kurias jau yra sumokėta.
Sveikata Prieš 6 val.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje – pokyčiai: žada ir trumpesnes eiles pas gydytojus

Po trijų gydymo įstaigų sujungimo naujai įkurtos Klaipėdos universiteto ligoninės laukia didžiulė reorganizacija. Neliks senų pastatų, vietoj jų išdygs nauji. Ligoninėje atsiras ir slėptuvė karo atveju, jeigu reikėtų staigiai į saugią vietą pergabenti apie pusantro tūkstančio pacientų, bus pertvarkomi ir etatai. Tiesa, ligoninės vadovai tikina, kad taip sumažės eilės pas gydytojus.  Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Sveikata 2024-05-19

Tai baisiau už COVID-19 pandemiją: sparčiai plinta vaistams atsparūs mikrobai

COVID-19 pandemija nublanksta, palyginti su tuo, kas žmonijai gresia ateityje. Sparčiai didėja dabartiniams vaistams atsparių superbakterijų skaičius – dėl to gali mirti milijonai žmonių, perspėjo profesorė Sally Davies, buvusi Didžiosios Britanijos vyriausioji gydytoja. S. Davies, kuri dabar yra specialioji Jungtinės Karalystės pasiuntinė antimikrobinio atsparumo (AMR) klausimais, prieš dvejus metus neteko savo krikšto dukros dėl infekcijos, kurios nepavyko išgydyti.

Jokiu būdu nedarykite šios klaidos – gresia stiprus odos nudeginimas

Bent kartą gyvenime susižeidę yra dauguma žmonių, tačiau kaip teisingai dezinfekuoti ir išvalyti žaizdą, žino ne visi. TV3 laidoje „Kviečiame daktarą“ profesorius Alvydas Unikauskas papasakojo, kokios priemonės geriausiai dezinfekuoja pažeistą vietą ir kokia yra kalio jodido tablečių nauda.  Profesorius teigė, kad žaizdą kuo greičiau reikėtų išplauti vandenilio peroksidu, tada pažeistos vietos nebeliesti ir leisti sugyti natūraliai.
Sveikata 2024-05-19

Receptinius vaistus galima nusipirkti užsienyje – pastebi, kad jie žymiai pigesni nei Lietuvoje

Ką daryti, jei receptinių vaistų prireikė būnant užsienyje? Latvijoje ir Lenkijoje tautiečiai jau gali jų nusipirkti su lietuvišku elektroniniu receptu – iki šiol galiojo tik popierinis. O ši naujovė gali tapti dar vienu postūmiu lietuviams pinigines atverti Lenkijoje – žmonės vardija pavyzdžius, kaip kaimyninėje šalyje medikamentų įsigijo du ar net triskart pigiau.
Sveikata 2024-05-18

Didėja tikimybė susidurti su infekcijos banga: sparčiai plinta visiškai nauja COVID-19 atmaina

Mokslininkai įspėja apie COVID-19 atvejų „vasaros bangą“ po to, kai buvo aptikta nauja Omikron atmainų grupė, labiausiai paplitusi JAV. Naujos atmainos buvo pavadintos „FLiRT“ dėl mutacijų padėties jų smaigalio baltymuose.

Medikai perspėja: ši liga ir rizikos veiksniai sukels didžiulę grėsmę – kuo skubiau reikia stabdyti

Vis daugiau Lietuvos vaikų susiduria su problemomis dėl augančio svorio ir sumažėjusia fizine ištverme. Tuo tarpu, gydytojai beda pirštu į tėvus ir švietimo sistemą bei perspėja, kad mažėjantis jaunuolių fizinis aktyvumas gali turėti itin rimtų sveikatos padarinių ateityje. Klinikos „Armedika“ šeimos gydytoja Austė Gudelevičienė tvirtina, kad siekiant naudos sveikatai, fizinis aktyvumas turėtų būti vykdomas bent 90-120 minučių per dieną.

Gydytojas rėžė tiesiai šviesiai apie mitybą ir naujas madas: štai kas pavojingiausia

Artėjant šiltajam metų laikotarpiui, didėja ir žmonių domėjimasis, kaip sveikiau gyventi, valgyti, numesti svorio ir pasiekti norimas kūno linijas. Gydytojas dietologas Edvard Grišin pasakoja, kad žmonės į specialistus pradeda kreiptis jau nuo balandžio mėnesio. Visgi, E. Grišin akcentuoja, kad norintys maitintis sveikai, turi suprasti, kad tai reikalauja daug laiko ir atsidavimo.

Sukandžiojo uodai? Pasakė, kas greičiausiai padės numalšinti skausmą

Šilti, pavasariški orai vis dažniau leidžia perkelti įvairias veiklas į gamtą. Tačiau ten, kur drėgniau, daugiau saulės ir žalumos – tyko ir uodai. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Reda Pilkytė-Klimienė įvardija, kad uodai įkyriausi nuo gegužės vidurio iki birželio vidurio, taip pat liepos pabaigoje ir rugpjūčio pradžioje.

Gera žinia vilniečiams – vienoje iš didžiausių ligoninių baigti renovacijos darbai

„Vykdomi ligoninės renovacijos darbai mums yra itin svarbūs tiek dėl pacientų gerovės, tiek dėl darbuotojų psichoemocinės būsenos, kuriai neišvengiamai didelę įtaką daro darbo sąlygos ir fizinė aplinka“, – per renovuotų Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) patalpų atidarymą sakė įstaigos direktorė doc. dr. Jelena Kutkauskienė.
Sveikata 2024-05-17

Įspėja dėl naujos epidemijos: gydytojas įvardijo 8 taisykles, kas padės sumažinti kraujospūdį

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šią dieną profesorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas atkreipia dėmesį į opią problemą – šia klastinga liga vis dažniau sergančius jaunus žmones.
Sveikata 2024-05-17

Arūnas Dulkys lankysis Molėtų gydymo įstaigose, susitiks su vietos vadovais

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys penktadienį su darbo vizitu lankysis Molėtuose. Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), vizitą ministras pradės susitikimu su savivaldybės vadovais. Su jais planuojama aptarti sveikatos reformos įgyvendinimo eigą. A. Dulkys taip pat susitiks su medikų bendruomenės atstovais, išklausys jų pasiūlymus dėl darbo organizavimo tvarkos. Po susitikimų ministras lankysis Molėtų pirminės sveikatos priežiūros centre bei ligoninėje.
Į viršų